Ανόρθωσις 3 – 0 Ολυμπιακός: Με τριάρα στα προημιτελικά

Την πρόκριση της στους 8 του κυπέλλου εξασφάλισε εδώ και λίγη ώρα η ομάδα μας, που επιβλήθηκε με 3-0 του Ολυμπιακού.

ΕΝΤΕΚΑΔΑ

Κάτω από τα δοκάρια ο Παπαδόπουλος, δεξιά ο Γκαλίτσιος, αριστερά ο Σελίν και κέντρο της άμυνας οι Βργκοτς και Σίφο. Μεσαία γραμμή από το δίδυμο Μπούμπα και Αρτυματά, με τον Βασιλακάκη να κινείται πιο μπροστά. Στο αριστερό άκρο ο Μανθάτης, δεξιά ο Καλτσάς και στην κορυφή της επίθεσης ο Κατσαράβα.

ΕΙΚΟΝΑ ΑΓΩΝΑ

Ζητούμενο ήταν το γρήγορο γκολ που θα μας έφερνε σε κατάσταση πρόκρισης. Κάτι που επιτεύχθηκε νωρίς.

Στην πρώτη αξιόλογη τελική μας προσπάθεια, με την εκπλήρωση του πρώτου τέταρτου της αναμέτρησης, ο Βασιλακάκης με πλασέ στην κίνηση κατόπιν εξαιρετικής μπαλιάς από τον Καλτσά, έγραψε το 1-0.

Το γκολ έδωσε επιπλέον ώθηση στην ομάδα μας που έψαξε και το δεύτερο γκολ ήρθε πέντε λεπτά αργότερα, όταν ο Καλτσάς εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά, ο Σίφο πήρε την κεφαλιά και έγραψε το 2-0.

Το 2-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα μας κατάφερε να εδραιώσει το προβάδισμα της στο 58′ όταν ο Καλτσάς μετά από συστημένη μπαλιά του Μανθάτη με κεφαλιά έγραψε το 3-0.