Αποκτήσαμε συγκάτοικο στην κορυφή

Την ήττα γνώρισε η πετοσφαιρική μας Ανόρθωση από τη συμπολίτιδα Νέα Σαλαμίνα, στον εκτός έδρας αγώνα της 11ης αγωνιστικής, στο Σπύρος Κυπριανού.

Η ομάδα μας, ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και πήρε κεφάλι στο σκορ. Διατηρούσε το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου σετ, μέχρι το 23-23 οπότε και ισοφάρισε η Σαλαμίνα. Οι ερυθρόλευκοι πήραν τους δυο εναπομείναντες πόντους και το σετ με 25-23.

Σαφώς επηρεασμένη από την ανατροπή του πρώτου σετ, η ομάδα μας δεν κατάφερε να ανακάμψει και μοιραία έχασε τον αγώνα με 3-0 σετ (25-20, 25-17).

Διακύμανση του σκορ:
1ο σετ: 5-8, 12-16, 19-21, 25-23
2ο σετ: 8-5, 16-15, 21-17, 25-20
3ο σετ: 8-1, 16-6, 21-10, 25-17

Πλέον, η ομάδα μας καλείται να συνέλθει από το ανεπιτυχές αποτέλεσμα και να διατηρήσει την πρωτοπορία της στο πρωτάθλημα, έστω αν για την ώρα η Σαλαμίνα μας έπιασε στην πρώτη θέση με 20 βαθμούς. Ένα βαθμό πιο πίσω βρίσκεται η ΑΕΚ, η οποία στο άλλο παιχνίδι της πρώτης τετράδας, επεκράτησε εκτός έδρας της Αναγέννησης με 2-3. Οι δυο ομάδες κονταροχτυπήθηκαν σε ένα ματς για γερά νεύρα, το οποίο τελικά πήρε η ομάδα του Καραβά, η οποία είχε προηγηθεί αρχικά και με 0-2 σετ.

Το επόμενο παιχνίδι θα είναι εντός έδρας, την ερχόμενη Παρασκευή (20:00), κόντρα στην Ολυμπιάδα Νεαπόλεως.