Match Report: Συμβιβασμός που δεν βολεύει…

Το πρώτο ημίχρονο ήταν η ομάδα που είχε την υπεροχή, την κατοχή και τις περισσότερες ευκαιρίες.

Στο 3′ το σουτ του Τεχέρα κατέληξε άουτ. Η ομάδα μας στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου ανέβασε αισθητά στροφές και βρήκε αξιόλογες ευκαιρίες για να πετύχει ένα γκολ.

Στο 34′ ο Ουαγκέ από πλάγια προτίμησε το σουτ αντί το γύρισμα στον αμαρκάριστο Καστέλ, ενώ επτά λεπτά αργότεραη κεφαλιά του Τσίκο κατέληξε άουτ. Στο 45′ η ομάδα μας βρήκε διπλή μεγάλη ευκαιρία, αρχικά η κεφαλιά του Μακούν αποκρούστηκε ασταθώς από τον Μπέλετς με τον Τσίκο στην επαναφορά να σημαδεύει το δοκάρι.

34′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΝΟΡΘΩΣΗ! Μετά από λάθος στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ, ο Ουαγκέ μόνος από πλάγια έκανε το σουτ και πέρασε παράλληλα από την εστία. Μπορούσε να τη γυρίσει στον Καστέλ ο Σενεγαλέζος.

Στο δεύτερο ημίχρονο μέχρι και το 75′ η ΑΝΟΡΘΩΣΗ ήταν ομάδα που κυνήγησε περισσότερο το γκολ, στο 72′ ο Καστέλ γλίστρησε και δεν κατάφερε να πλασάρει όπως θα ήθελε και έτσι η καλή στιγμή έκανε φτερά.

Το τελευταίο δεκάλεπτο άνηκε στους φιλοξενούμενους, που δημιούργησαν και αυτοί με τη σειρά τους αξιόλογες ευκαιρίες ωστόσο ευτυχώς δεν βρήκαν στόχο.

Ως εκ τούτου το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και την ομάδα μας να μην καταφέρνει να εκμεταλλευτεί την έδρα της για ακόμα ένα παιχνίδι.

Αγωνίστηκαν οι: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Κορρέα, Μακούν, Τιουνέ (74′ Ιωάννου), Τεχέρα, Φερέιρα (81′ Γκασάμα), Τσίκο, Καστέλ, Περέα.

ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ

3′ Σουτ από τον Τεχέρα, η μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Μπέλετς.

5′ Σουτ του Δώνη θα κοντράρει στον Μαρμούκ και ακολούθως το σουτ του Ντάλσιο θα καταλήξει άουτ.

8′ Ανατροπή του Τεχέρα εντός περιοχής, παίζεται λέει ο ρεφ και το VAR.

19′ Σουτ από τον Βιγιαφάνες, αποκρούει ο Μακούν

20′ Κίτρινη στον Κορρέα, φάουλ σε καλή θέση για τον ΑΠΟΕΛ.

21′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μαρκίνιος, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

41′ Κεφαλιά του Τσίκο, η μπάλα άουτ.

43′ Σουτ από τον Τιουνέ, θα κοντράρει η μπάλα και θα καταλήξει κόρνερ.

45′ Διπλή μεγάλη ευκαιρία. Αρχικά η κεφαλιά του Μακούβν αποκρούστηκε ασταθώς και στην επαναγορά ο Τσίκο έκανε το πλασέ από πλάγια με την μπάλα να καταλήγει στο κάθετο δοκάρι.

45+1′ Σουτ από τον Καστέλ, η μπάλα κατευθείαν στον Μπέλετς.

45+2′ Σουτ από τον Περέα, η μπάλα στον Μπέλετς.

Τέλος ημιχρόνου.

46′ Κίτρινη στον Μακούν.

54′ Αντεπίθεση από τον ΑΠΟΕΛ, το σουτ από τον Δώνη κατέληξε ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Αρμπολέδα.

59′ Καλή στιγμή για την ομάδα μας. Μετά από φάση διαρκείας, αρχικά η κεφαλιά του Μαρμούκ δεν κατέληξε σε ποδοσφαιριστή της ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ και την επαναφορά η κεφαλιά του Τσίκο κατέληξε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια.

Κίτρινη στον Αρμπολέδα.

61′ Έκλεψε την μπάλα από τον Γέφτε ο Φερέιρα, η μπάλα πήγε στον Περέα έκανε το γύρισμα στον Καστέλ, όμως ο Ισπανός φορ γλίστρησε και δεν έκανε το σουτ όπως θα έπρεπε.

62′ Διπλή καλή στιγμή για την ομάδα μας, όμως τα σουτ των Τσίκο και Φερέιρα, κτύπησαν σε πόδια αμυνομένων.

64′ Σουτ από τον Βιγιαφάνες, η μπάλα άουτ.

67′ Σουτ από τον Τσίκο, η μπάλα άουτ.

72′ Πολύ καλή στιγμή για την ομάδα μας. Μετά από γύρισμα του Φερέιρα, ο Καστέλ με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα άουτ.

74′ Σουτ από τον Ντάλσιο, η μπάλα άουτ.

74′ Αλλαγή για την ομάδα, στη θέση του Τιουνέ θα περάσει ο Ιωάννου.

79′ Πολύ καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Αρμπολέδα να αποκρούει το πλασέ του Δώνη.

79′ Σουτ από τον Σαρφό ασταθής απόκρουση από τον Αρμπολέδα και νέο κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ.

80′ Αλλαγή για την ομάδα μας, ο Γκασάμα στη θέση του Φερέιρα.

85′ Μακρινό σουτ του Τεχέρα, άστοχο.

89′ Σουτ από τον Εφραίμ, θα κοντράρει και θα καταλήξει κόρνερ.

90′ Πολύ καλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Εφραίμ, που η κεφαλιά από πλεονεκτική θέση να καταλήγει άουτ.