Match Report: Απαράδεκτοι, αδιάβαστοι και αποκλεισμός…

Σε ένα παιχνίδι ζωής και θανάτου για το ευρωπαϊκό εισιτήριο, η ΑΝΟΡΘΩΣΗ κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο δίχως να είναι κατάλληλα προετοιμασμένη, διαβασμένη και προσαρμοσμένη στον αντίπαλο της, χάνοντας με 2-3 από τον Άρη και έτσι να αποκλειόμαστε από τη συνέχεια του κυπέλλου.  Ως εκ τούτου η ομάδα μας βρέθηκε στο ημίχρονο να χάνει με 0-3. Ο Άρης προηγήθηκε στο 13′ με τον Καζού, στο 25′ ο Μπέγκστον έκανε το 0-2 με το 0-3 να γίνεται στο 35′ με τον Γκομίς.

Η ομάδα μας μπορεί να είχε την κατοχή και τις περισσότερες ευκαιρίες, όμως οι χώροι που έμεναν ακάλυπτοι ήταν μεγάλοι με τον Άρη να μας κτυπά στην κόντρα επίθεση και να δικαιώνεται για την τακτική του.

Στο δεύτερο ημίχρονο αν και μειώσαμε νωρίς στο 57′ χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καστέλ, δεν καταφέραμε να ασκήσουμε ουσιαστική πίεση στον Άρη, μίας και ότι καλό μπορούσε να γίνει ήταν από τα πόδια του Τσίκο. Στο 79′ ο Γκασάμα από καλή θέση έκανε το πλασέ, με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Τσίκο κέρδισε πέναλτι, με τον Καστέλ να ευστοχεί και να μειώνει σε 2-3, με την ομάδα μας να προσπαθεί να ισοφαρίσει αλλά τις προσπάθειες να μην αποδίδουν.

Αγωνίστηκαν οι: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Μακούν, Κορέια, Τιουνέ (46′ Ιωάννου), Τεχέρα, Φερέιρα (73′ Γκασάμα), Τσίκο, Περέα (90+5′ Κάργας), Καστέλ.

ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ

1′ Έναρξη αγώνα

9′ Πλασέ του Καστέλ από πλάγια, σε κόρνερ ο Ζάντρο.

10′ Στο κόρνερ ο Καστέλ έπιασε τη κεφαλιά, ψηλά έξω η μπάλα.

13′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Καζού ανοίγει το σκορ πλασέ νετός περιοχής.

25′ 0-2 ο Άρης, στην αντεπίθεση ο Μπέγκσον με σουτ έκανε το 0-2.

29′ Ο Αρμπολέδα αποκρούει τετ-α-τετ κόντρα στον Μαγιαμπέλα.

32′ Κεφαλιά του Τεχέρα, η μπάλα άουτ.

35′ 0-3 ο Άρης στην αντεπίθεση η ομάδα της Λεμεσού συνδυάστηκε ωραία και ο Γκομίς με σουτ έκανε το 0-3.

43′ Καλή στιγμή για την ομάδα μας, το σουτ του Φερέιρα όμως κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

45+2′ Κεφαλιά του Κορρέια, η μπάλα άουτ.

Τέλος ημιχρόνου

Εκτός ο Τιουνέ, μέσα ο Μιχάλης Ιωάννου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

51′ Πολύ καλή στιγμή για την ομάδα μας, με το σουτ του Περρέα εντός περιοχής να αποκρούεται εντυπωσιακά σε κόρνερ από τον Ζάντρο

56′ Πέναλτι για την ομάδα μας. Μετά από έξοδο του Ζάντρο, ο οποίος βρίσκει με γροθιές  τον Μαρμούκ.

57′ Γκολ για την ομάδα μας! Εύστοχος ο Καστέλ και 1-3!

60′ Σουτ του Γκομίς αποκρούει ο Αρμπολέδα.

72′ Δεύτερη αλλαγή για την ομάδα μας. Ο Γκασάμα στη θέση του Φερέιρα.

75′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη, με τον Μοντνόρ να αστοχεί από ευνοϊκή θέση.

79′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Γκασάμα, με τον Τσίκο να περνά όποιο βρίσκει μπροστά του, να δίνει στον Γκάσαμα με τον πλασέ του να είναι κακό και να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

86′ Κεφαλιά του Καστέλ, εύκολη λεία για τον Ζάντρο.

Έξι λεπτά ο πρόσθετος χρόνος.

90+4′ Πέναλτι για την ομάδα μας σε ανατροπή του Τσίκο.

90+5′ Ευστοχεί ο Καστέλ και 2-3.

Κόρνερ για την ομάδα μας. Δίχως αποτέλεσμα το κόρνερ. Τέλος αγώνα.