Σημαντική νίκη με +21!

Στην 5η φετινή νίκη της έφθασε η ομάδα μας, μετά το αποψινό παιχνίδι για την 8η αγωνιστική στην 1η φάση της Basket League, καθώς μετά την αναμέτρηση που έγινε στην αίθουσα του Απόλλωνα, κέρδισε τη γηπεδούχο ομάδα της Λεμεσού με 92-71.

Μετά από το αποτέλεσμα αυτό, η ομάδα μας διατηρεί στο ακέραιο τις ελπίδες της για κατάκτηση μιας εκ των προνομιούχων θέσεων με το τέλος της 1ης φάσης, ενώ η νίκη αυτή θεωρείται σημαντική, επειδή ο Απόλλωνας είναι ένα υπολογίσιμο συγκρότημα.
Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στην αρχή προηγήθηκε με 13-4, καθώς είχε επιβάλει έναν δικό της ρυθμό, ενώ η άμυνα ήταν αρκετά δυνατή. Η αντίπαλος ομάδα, προσπάθησε να δείξει αντίδραση στη συνέχεια και μείωσε κάπως, αλλά στο τέλος της 1ης περιόδου, οι παίκτες μας προηγήθηκαν με 21-16.

Με σοβαρότητα και προσήλωση στην άμυνα ξεκίνησε η 2η περίοδος για την ομάδα μας, που ανέβασε την υπέρ της διαφορά στο +12, όταν είχε προηγηθεί με 33-21 ενώ δυσκόλευε αρκετά τον Απόλλωνα, στο να βρει λύσεις και να απειλήσει το δικό μας καλάθι. Η διαφορά, παρέμενε σταθερά κοντά στο +10, πάντα για την ομάδα μας που προηγήθηκε στο τέλος του ημιχρόνου με 42-32.

Δυνατό το ξεκίνημα και στην 3η περίοδο για τους παίκτες μας, που ανέβασαν τη διαφορά στους 19 πόντους, όταν προηγήθηκαν με 53-34, εξακολουθώντας να κρατάνε περιορισμένο τον Απόλλωνα στις δικές του προσπάθειες για να σκοράρει.

Στη συνέχεια η διαφορά παρέμενε κοντά στο +15 για την ομάδα μας, με το Βάρσο να ξεχωρίζει στην επίθεση, όπου ήταν ο κύριος της στυλοβάτης, ενώ στο 30`, το σκορ έγινε 67-49.

Στις αρχές της 4ης περιόδου, η ομάδα μας άνοιξε τη διαφορά στο +28 (81-53), παραμένοντας σοβαρή και πλήρως προσηλωμένη στο στόχο και πλέον, πολύ δύσκολα θα μπορούσε να άλλαζε κάτι.

Τα χρονικά σημεία που απέμεναν, είχαν έναν ευχάριστο διαδικαστικό χαρακτήρα για την ομάδα μας, που έφθασε τελικά σε μια δίκαια, πέρα για πέρα νίκη με σκορ 92-71.
Δεκάλεπτα: 16-21, 32-42, 49-67, 71-92.

Οι συμμετοχές και οι πόντοι της Ανόρθωσης: Taylor 14, Τρετιακόβ 11 (1), Βάρσος 22 (3), Horton 9 (1), Skinner 11 (3), Αντωνίου, Talton 17 (2), Τομπάζος 3 (1), Βύρωνος, Μαραγκός 5, Νοταρίδης.