Match Report: Σερί ήταν και έσπασε…

Κακό ήταν το ξεκίνημα της ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ, που πριν καν την εκπλήρωση του πρώτου λεπτού βρεθήκαμε πίσω στο σκορ. Ο Τάνκοβιτς απέφυγε τον Κάργα και από το ύψος της μεγάλης περιοχής επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να ξεφεύγει μέσα από τα χέρια του Αμπολέδα.

Μετά τη ψυχρολουσία, η ομάδα μας κατάφερε να κρατήσει μπάλα είχε όμως κενά στα μετόπισθεν. Από πλευράς ευκαιριών η πιο κλασσική για την ομάδα μας ήταν στο 43′ όταν μετά από γύρισμα του Ουαρίς, ο Τσίκο με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα πλάσαρε αδύναμα και τον Ικόκο να αποκρούει προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή τέρματος.

Το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας είχε τον έλεγχο με την Πάφο από την άλλη να κλείνεται με μοναδικό στόχο να διατηρήσει το μηδέν και να κτυπήσει στην αντεπίθεση.

Στο 74′ χάσαμε μεγάλη διπλή ευκαιρία.  Αρχικά το σουτ του Ουαρίς κατέληξε στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης, ο Ουαγκέ έκανε το πλασέ με την μπάλα να αποκρούεται από αμυντικούς.

Παρά το γεγονός πως είχαμε τον έλεγχο, εκδηλώσαμε κάποια σουτ ωστόσο δεν καταφέραμε να βρούμε το γκολ.

Αγωνίστηκαν οι: Αρπολέδα, Ουαγκέ, Γκαρθία, Κάργας, Τεχέρα (88’Κασάμα), Καστέλ, Φερέιρα, Φερέρ, Γουαρίς (78′ Χρυσοστόμου), Ιωάννου (60′ Τιουνέ),Τσίκο.

ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ

1′ Έναρξη αγώνα

1′ Γκολ για την Πάφο. Ο Τάνκοβιτς έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Αρμπολέδα και 1-0 για τους γηπεδούχους

8′ Κίτρινη στον Ουαγκέ.

10′ Πολύ καλή στιγμή με τον Φερέρ, μετά από φάουλ η μπάλα κατέληξε στον Φερέρ που μέσα στην καρδιά της περιοχής της Πάφου, έπιασε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Κακό τελείωμα από τον Ισπανό.

12′ Γύρισμα του Καστέλ, Ουαρίς και Τσίκο δεν κατάφεραν να πιάσουν το σουτ όπως θα ήθελαν.

15′ Ωραίος συνδυασμός από την Πάφο, με την κεφαλιά του Ντραγκομίρ να την αποκρούει εντυπωσιακά ο Αρμπολέδα.

25′ Σουτ από τον Τεχέρα, αποκρούει ο Ίβουσιτς.

28′ Τεράστια ευκαιρία της Πάφου με τον Τάνκοβιτς που μόνος με τον Αρμπολέδα έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

39′ Πολύ καλή στιγμή για την Πάφο, ο Τάνκοβιτς επιχείρησε το σουτ η μπάλα κόντραρε και ο Αρμπολέδα απέκρουσε ασταθώς.

43′ Τεράστια ευκαιρία.  Γύρισμα από αριστερά, ο Ίβουσιτς έχασε το βηματισμό και ο Τσίκο δίχως τερματοφύλακα έκανε αδύναμο πλασέ με τον Ικόκο να προλαβαίνει να αποκρούσει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή του τέρματος.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

48′ Τεράστια ευκαιρία για την Πάφο, με κεφαλιά του Ζάιρο να φεύγει ελάχιστα άουτ.

49′ Σουτ του Τσίκο κανένα θέμα για τον Ιβουσιτς.

52′ Σουτ του Μπρούνο, αποκρούει με διπλή προσπάθεια ο Αρμπολέδα.

59′ Αλλαγή για την ομάδα μας, ο Τιουνέ στη θέση του Ιωάννου.

69′ Τεράστια ευκαιρία για την Πάφο, που συνδυάστηκαν ωραία μέσα στην περιοχή μας, όμως το σουτ του Τάνκοβιτς κόντρασε αμυνόμενο και κατέληξε κόρνερ.

74′ Τεράστια ευκαιρία διπλή για την ομάδα μας. Αρχικά το σουτ του Ουαρίς κατέληξε στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης, ο Ουαγκέ έκανε το πλασέ με την μπάλα να αποκρούεται από αμυντικούς.

Αλλαγή για την ομάδα μας. Ο Χρυσοστόμου στη θέση του Ουαρίς.

88′ Ο Γκασάμα στη θέση του Τεχέρα.

89′ Σουτ του Φερέιρα, η μπάλα κόρνερ.

90′ Σουτ από τον Καστέλ η μπάλα άουτ.