Αρχή με νίκη για την ομάδα μας (Αφιερωμένη στην Ευρυδίκη)

Αρχή με νίκη για την ομάδα μας, μια νίκη αφιερωμένη στην Ευρυδίκη!

Νικηφόρο ξεκίνημα για την ανδρική μας ομάδα στο πρωτάθλημα της Basket League, στο εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την Ένωση, σε μιαν αγωνιστική περίοδο, κατά την οποία έχου τεθεί οι υπέρτατοι στόχοι!

Πρώτα όμως πρέπει να αναφερθούμε στην Ευρυδίκη, την αδελφή του αρχηγού της ομάδας μας, Ραφαήλ Ελευθερίου, η οποία νίκησε τον καρκίνο, γεγονός που δεν γινόταν να άφηνε άπαντες ασυγκίνητους στην ομάδα μας, η οποία σύσσωμη και μαζί με όλη την οικογένεια της Ανόρθωσης, της αφιερώνει αυτήν τη νίκη!

Η ομάδα μας, έφθασε στη νίκη με 89-61.

Μετά από το 5`, καθώς ως το χρονικό εκείνο σημείο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (8-8), η ομάδα μας, αύξανε με μαθηματική ακρίβεια την υπέρ της διαφορά και αφού, λίγο μετά είχε προηγηθεί με 16-8, στο τέλος της 1ης περιόδου, προηγήθηκε με 23-10.

Στις αρχές της 2ης περιόδου, η ομάδα μας συνέχισε από εκεί που έμεινε και συνέχισε να ανεβάζει τη διαφορά, χάριν στη δυνατή της άμυνα, αλλά και την εκτελεστική ευστοχία. Στο 16`, η διαφορά έφθασε στους 26 πόντους (42-16), ενώ με το τέλος του ημιχρόνου, η ομάδα μας ήταν μπροστά στο σκορ με 46-22.

Στην 3η περίοδο, η ομάδα μας πήγε σε ένα κάπως πιο συγκρατημένο τέμπο, κάτι όμως που δεν την εμπόδισε στο να ανεβάσει και άλλο τη διαφορά που έφθασε και στο +30, ενώ με το τέλος της 3ης περιόδου είχε προηγηθεί με 67-39.

Όπως γίνεται αντιληπτό, η 4η περίοδος, ήταν μια τυπική διαδικασία. Πάντως ο Αντώνης Κωνσταντινίδης, έδωσε ευκαιρίες σε όλους τους παίκτες που είχε διαθέσιμους, οι οποίοι προσπάθησαν για το καλύτερο και ενώ η διαφορά ανέβηκε και στους 34 πόντους (82-48), ενώ το τελικό σκορ ήταν 61-89

Δεκάλεπτα: 10-23, 22-46, 39-67, 61-89.