Η Ανόρθωση Αμμοχώστου, είναι η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την πρόκριση για τον τελικό Κυπέλλου της ΟΠΑΠ Basket League, καθώς στον εξ` διακοπής πρώτο ημιτελικό του Final-4, που έγινε στο «Τ. Παπαδόπουλος-Ελευθερία», νίκησε τον Απόλλωνα με 78-73 και αργότερα σήμερα θα γνωρίζει και τον αντίπαλο της, που θα προκύψει από τον δεύτερο ημιτελικό, ανάμεσα στην Πετρολίνα ΑΕΚ και στον Κεραυνό.

Ιστορική η επιτυχία για την Ανόρθωση, καθώς είναι η πρώτη της φορά που προκρίνεται σε τελικό.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα, ήταν ο Γιώργος Βάρσος με 27 πόντους, 5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Με εναλλασσόμενο προβάδισμα ξεκίνησε η αναμέτρηση, με το παιχνίδι να εξελίσσεται σε ένα γρήγορο τέμπο και αφού στο 5`, το σκορ ήταν ισόπαλο στο 9-9, στη συνέχεια ήταν η Ανόρθωση που κυριάρχησε σε άμυνα και επίθεση και με ένα επί μέρους σερί 12-3, κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος της 1ης περιόδου με 21-12, επιβάλλοντας έναν δικό της ρυθμό στο παιχνίδι.

Η ομάδα της Αμμοχώστου, συνέχισε να είναι καλύτερη και στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, με αποτέλεσμα να διευρύνει και άλλο την υπέρ της διαφορά, της οποίας η τιμή ανέβηκε στο +17, όταν λίγο μετά το 17`, το σκορ πήγε στο 33-17. Ωστόσο στα τελικά στάδια της 2ης περιόδου, ο Απόλλωνας βρήκε αρκετές λύσεις, μειώνοντας σταθερά τη διαφορά, που με το τέλος του ημιχρόνου, έπεσε στο καλάθι. Σκορ 36-34 για την Ανόρθωση.

Με εναλλαγές στο προβάδισμα εξελίχθηκαν και τα αρχικά χρονικά σημεία της επανάληψης και ενώ στο 25`, η ομάδα του Απόλλωνα, απέκτησε προβάδισμα 5 πόντων (51-46). Το παιχνίδι κυμαινόταν σε έναν γρήγορο ρυθμό και ενώ η Ανόρθωση με 6-0 σερί, προσπέρασε με 52-51. Οι δυο ομάδες, παρέμεναν κοντά στο σκορ, ως και τη λήξη της 3ης περιόδου, σημείο όπου ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 56-55.

Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον αναμενόταν η 4η περίοδος. Ο Απόλλωνας πήρε προβάδισμα 5 πόντων στο 33` (64-59). Γρήγορα όμως η Ανόρθωση μείωσε στον πόντο και στο 35`, προσπέρασε με 69-66, μετά από σερί 10-2.

Στο κατακόρυφο ανέβαινε η αγωνία ενόψει των τελικών χρονικών σημείων. Νέο προσπέρασμα με 70-69 για τον Απόλλωνα και έπειτα, η Ανόρθωση προσπέρασε ξανά με 72-70.

Ο Απόλλωνας ισοφάρισε σε 73-73 και στο 39`22“, η Ανόρθωση προηγήθηκε με 74-73, με την ομάδα της Αμμοχώστου να φθάνει στο 76-73 στο 39`46“, αφού προηγήθηκε άστοχο σουτ για τρίποντο του Ηλιάδη, για λογαριασμό του Απόλλωνα.

Ο Βάρσος, που ήταν ο βασικός πρωταγωνιστής για τη νικήτρια Ανόρθωση, με δυο βολές διαμόρφωσε το τελικό 78-73 για την ομάδα της Αμμοχώστου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-21, 34-36, 56-55, 73-78.