Match Report: Οι αλλαγές έσωσαν την παρτίδα…

Με το δεξί μπήκε η ΑΝΟΡΘΩΣΗ στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος, που επιβλήθηκε της Δόξας με 3-1. Στο πρώτο ημίχρονο η εμφάνιση μας ήταν απογοητευτική, με τη Δόξα να προηγείται με 1-0 από το 9′ χάρις σε γκολ του Τιζανί και να έχει ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο με τις διορθωτικές κινήσεις του Βέσκο, η εικόνα της ομάδας μας βελτιώθηκε αισθητά. Η φάση που έγειρε την πλάστιγγα της αναμέτρησης υπέρ της ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ σημειώθηκε στο στο 56′, όταν η ομάδα μας κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Αντωνίου από τον Αμπτουλαχί, κάτι που έφερε την αποβολή του ποδοσφαιριστή της Δόξας. Το πέναλτι μετουσίωσε σε γκολ ο Τεχέρα στο 60′. Στο 74′ ο Ουαρίς που είχε εισέλθει στον αγωνιστικό χώρο ένα λεπτό προηγουμένως, με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέτυχε το 2-1 δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα μας. Το τελικό 3-1 σημείωσε στο 87′ ο Φερέιρα που με ωραίο φαλτσαριστό πλασέ έξω από τη μεγάλη περιοχή, έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Σισκόφσκι.

Αγωνίστηκαν οι: Λόρια, Μπαισίνιο, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Τεχέρα, Γκερέρο, Παρούτης (73′ Γουαρίς), Κορτές (81′ Φερέρα), Αντωνίου (73′ Ιωάννου), Νινγκά (46′ Χριστοφή), Κορρέα (46′ Μραζ)

ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ

9′ Γκολ για τη Δόξα. Στην αντεπίθεση ο Τιζανί πέρασε και το Λόρια και με κενό τέρμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

14′ Κεφαλιά του Τιζανί, η μπάλα άουτ.

22′ Δοκάρι για τη Δόξα, με τον Κοβάσεβιτς να επιχειρεί το πλασέ από αριστερά με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι.

40′ Μακρινό σουτ του Μπένι, η μπάλα στο δοκάρι.

Κίτρινη στον Τεχέρα.

45’+2′ Μακρινό σουτ του Αρτυματά, η μπάλα άουτ.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου. Δύο αλλαγές για την ομάδα μας. Μραζ και Χριστοφή αντί των Νινγκά και Κορρέα.

47′ Απευθεία εκτέλεση φάουλ από τον Τιζανί αποκρούει σε κόρνερ ο Λόρια.

54′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τεχέρα η μπάλα κατευθείαν στο Σισκόφσκι.

56′ Πέναλτι για την ομάδα μας. Ο Αμπντουλαχί θα ανατρέψει τον Αντωνίου με τον ρεφ της αναμέτρησης να δείχνει την άσπρη βούλα. Δεύτερη κίτρινη στον Αμπτουλαχί.

58′ Άστοχος ο Τεχέρα, με τον Σισκόφσκι να αποκρούει το πέναλτι.

Επανάληψη στο πέναλτι θα δώσει ο ρεφ γιατί κινήθηκε ο τερματοφύλακας και μπήκαν πιο νωρίς οι ποδοσφαιριστές της Δόξας.

60′ ΓΚΟΛ για την ΑΝΟΡΘΩΣΗ. Εύστοχος τώρα ο Τεχέρα και 1-1.

73′ Διπλή αλλαγή για την ομάδα μας. Εκτός οι Αντωνίου και Παρούτης μέσα οι Ουαρίς και Ιωάννου.

74′ ΓΚΟΛ για την ΑΝΟΡΘΩΣΗ! Μετά από μπαλιά του Γκερέρο, ο Ουαρίς κατέβασε ωραία την μπάλα και με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 2-1.

82′ Πέμπτη αλλαγή για την ομάδα μας. Ο Φερέιρα στη θέση του Αντονίν.

84′ Κόρνερ από τον Τεχέρα, κεφαλιά από τον Μραζ ο Σισκόφσκι θα αποκρούσει ασταθώς με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι και μετά κόρνερ.

85′ Κεφαλιά από τον Χριστοφή, η μπάλα άουτ.

87′ ΓΚΟΛ για την ΑΝΟΡΘΩΣΗ! Ο Φερέιρα με μακρινό σουτ θα κάνει το 3-1.