Ήττα στο πρώτο παιχνίδι

Με εκτός έδρας ήττα για την ομάδα μας τελείωσε ο πρώτος αγώνας για την ημιτελική φάση των πλέι-οφ του γυναικείου πρωταθλήματος, καθώς στην αναμέτρηση που διεξήχθη στην αίθουσα «Σπύρος Κυπριανού», οι κοπέλες μας, παρά την προσπάθεια που κατέβαλαν, έχασαν από τη δυνατή ομάδα της Αναγέννησης με σκορ 73-48.

Ήταν το πρώτο παιχνίδι, για το ζευγάρι των θέσεων 2 & 3 και μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η αντίπαλος ομάδα, χρειάζεται μιαν ακόμη νίκη για να προκριθεί στην τελική φάση, ενώ η δική μας, πρέπει να σημειώσει δυο νίκες στη σειρά, για να προκριθεί αυτή.
Στο 1ο 10λεπτο, η ομάδα της Αναγέννησης προηγήθηκε με 27-16, ενώ στη 2η περίοδο, παρά το ότι οι κοπέλες μας, έμειναν σχετικά κοντά στο σκορ, εν τούτοις στο ημίχρονο, η αντίπαλος ομάδα προηγήθηκε με 44-28.

Παρά το σε βάρος τους σκορ, οι παίκτριες μας, πάλεψαν και στην επανάληψη. Όμως στο τέλος της 3ης περιόδου, η Αναγέννηση είχε προηγηθεί με 60-42 και με το -18, αλλά και με μόλις μιαν περίοδο να απομένει για τη λήξη του αγώνα, τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα για την ομάδα μας, που τελικά έχασε με 73-48.

Δεκάλεπτα: 27-12, 44-28, 60-42, 73-48.

Οι συμμετοχές και οι πόντοι της Ανόρθωσης: Πιτσιλλίδου 8 (1), Ράτσα 17 (2), Γεωργίου 4, Εβδοκίμοβα 6, Μ. Ευσταθίου 6, Χατζή, Νικολάου, Ν. Ευσταθίου, Χρυσοστόμου, Σιαμπουλλή 7, Πέτρου.