Έριξε εκατοστάρα στον Αχιλλέα

Με εκτός έδρας νίκη για την ομάδα μας τελείωσε το παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής για την 1η φάση του πρωταθλήματος της Basket League, που έγινε στην αίθουσα του Γυμνασίου Παλλουριώτισσας.

Μετά από μιαν πολύ καλή εμφάνιση, κυρίως μετά την 1η περίοδο, η Ανόρθωση σημείωσε τη δεύτερη κατά σειρά νίκη της, αυτήν τη φορά μέσα στην έδρα του Αχιλλέα με σκορ 103-80.

Εντυπωσιακός ο Ντούντα Σανάτζε, που σημείωσε 30 πόντους.

Με 4-0 προηγήθηκε στην αρχή η ομάδα μας, αλλά η συνέχεια της 1ης περιόδου, δεν ήταν η ανάλογη, καθώς η αντίπαλος ομάδα, αρχικά πέρασε μπροστά με 9-8 και στ0 8`, με 19-14. Με το τέλος του πρώτου 10λεπτου, η ομάδα του Αχιλλέα, προηγήθηκε με 24-20.
Καλύτερα μπήκε η ομάδα μας στη 2η περίοδο και στην αρχή, είχε προσπεράσει με 26-25 και λίγο αργότερα με 34-29. Όμως υπήρξε πρόβλημα με τα 3 φάουλ, που είχε χρεωθεί ο Paulicap. Αν και η αντίπαλος ομάδα, ισοφάρισε σε 34-34 στη συνέχεια, εν τούτοις η ομάδα μας βρήκε λύσεις στην επίθεση και στο 18`, προηγήθηκε με 45-42. Στο ημίχρονο, οι παίκτες μας ήταν μπροστά στο σκορ με 51-44.

Προβάδισμα 12 πόντων (55-44) για την ομάδα μας στην αρχή της 3ης περιόδου, η οποία είχε φέρει από την προηγούμενη περίοδο, στα δικά της μέτρα το παιχνίδι. Λίγο μετά, η διαφορά ανέβηκε στους 15 πόντους (65-50). Η ομάδα μας κρατούσε σταθερά το προβάδισμα πάνω από τους 10 πόντους και στο 27`, προηγήθηκε με 75-58 και στο 30`, είχε το προβάδισμα με 77-64.

Η διαφορά έφθασε στο +17 (83-66), για την ομάδα μας στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου και πλέον, πολύ δύσκολα θα βρισκόταν κάτι που να στερούσε από τους παίκτες μας, μια νέα επιτυχία. Στο 36`, η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (94-73) και τελικά, η ομάδα μας επικράτησε με 103-80.

Δεκάλεπτα: 24-20, 44-51, 64-77, 80-103.

Οι συμμετοχές και οι πόντοι της Ανόρθωσης: Freeman 15 (1), Βάρσος 7, Μουόσα 8, Sanadze 30 (4), Paulicap 18, Bradley 14 (2), Ελευθερίου 6 (1), Κωνσταντίνου 1, Τομπάζος, Βύρωνος, Μαυρομμάτης 4.