Εκτός έδρας ήττα…

Με εκτός έδρας ήττα για την ομάδα μας, τελείωσε το παιχνίδι με αντίπαλο τον Απόλλωνα, σε παιχνίδι για τη 18η αγωνιστική. Παρά την προσπάθεια που έκαναν οι παίκτες μας, δεν τα κατάφεραν τελικά και έχασαν το παιχνίδι με σκορ 85-76, αλλά η προσπάθεια συνεχίζεται!

Αρχικό προβάδισμα με 5-2 για την ομάδα μας, σε ένα γενικά ισορροπημένο παιχνίδι κατά την 1η περίοδο. Η ομάδα μας, είχε προηγηθεί με 16-12 στο 7` και το τέλος της 1ης περιόδου, τη βρήκε προηγούμενη με 20-19.

Προβάδισμα με 23-19 στην αρχή της 2ης περιόδου, πάντα για την ομάδα μας, αλλά ο Απόλλωνας με σερί 10-2, προσπέρασε με 29-25, στο 13`. Η αντίπαλος ομάδα, κρατούσε ένα συνεχές προβάδισμα, ως και το τέλος του ημιχρόνου. Στο 19`, προηγήθηκε με 42-35, αλλά στο 20`, οι παίκτες μας, μείωσαν σε 42-41.

Καλό το ξεκίνημα της ομάδας μας στην 3η περίοδο, καθώς προηγήθηκε με 47-42 και στο 25`, με 51-44. Έπειτα, η αντίπαλος ομάδα, με ένα σερί 9-0, πέρασε μπροστά με 53-51 και στο 29`, προηγήθηκε με 64-55, που ήταν το σκορ στο φινάλε της 3ης περιόδου.

Στην αρχή της 4ης περιόδου, ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 67-55. Όμως οι παίκτες μας δεν τα έβαλαν κάτω και με σερί 9-0, μείωσαν σε 67-64 στο 34`. Στο 37`, η ομάδα μας μείωσε στο καλάθι (72-70) και το παιχνίδι όδευε προς ένα δραματικό φινάλε.

Ωστόσο η αντίπαλη ομάδα με 6-0 σερί προηγήθηκε με 78-70 και πλέον τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για τους παίκτες μας, που τελικά έχασαν το παιχνίδι με 85-76.

Δεκάλεπτα: 19-20, 42-41, 64-55, 85-76.

Οι συμμετοχές και οι πόντοι της Ανόρθωσης: Βάρσος 5 (1), Sanadze 11 (2), Muosa 12 (1), Paulicap 8, Bradley 8 (1), Freeman 19 (1), Ελευθερίου 9, Μαυρομμάτης 4.