Εκτός έδρας ήττα

Με εκτός έδρας ήττα για την ομάδα μας, ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση με αντίπαλο την ΑΕΛ, στο παιχνίδι για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Basket League, καθώς η αντίπαλος ομάδα κέρδισε με σκορ 88-76.

Όμως θα πρέπει να σημειωθεί ότι η ομάδα μας, αγωνιζόταν από το ξεκίνημα της 3ης περιόδου χωρίς το Σανάτζε που τραυματίστηκε στο πόδι και ενώ από το 27`, ο Παουλίκαπ, είχε χρεωθεί με 4 φάουλ…

Καλό το ξεκίνημα για την ομάδα μας που αρχικά είχε προηγηθεί με 9-0 και 11-1, αλλά στη συνέχεια η αντίπαλος ομάδα, βρήκε τρόπο για να ισοφαρίσει αρχικά σε 14-14, όμως στο 10`, το σκορ ήταν 22-21 για την ομάδα μας.

Στην αρχή της 2ης περιόδου, η ΑΕΛ βρήκε περισσότερους πόντους και έτσι στην αρχή, πήρε προβάδισμα με 6 πόντους (32-26). Ωστόσο η ομάδα μας επανήλθε στα τέλη του ημιχρόνου, καταφέρνοντας να προηγηθεί με το τέλος του με σκορ 44-41.

Στην αρχή της 3ης περιόδου, η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ με 53-46. Εδώ να σημειωθεί ότι λίγο πριν, είχε τραυματιστεί στο πόδι ο Σανάτζε, που αποχώρησε από το παιχνίδι. Οι παίκτες μας, κάπου είχαν χάσει το ρυθμό τους, σε αυτά τα χρονικά σημεία και η ΑΕΛ βρέθηκε στο +9 (57-48). Στο 30`, το σκορ ήταν 65-57 για την αντίπαλο ομάδα.
Παρά την απουσία του Σανάτζε, αλλά και τα 4 φάουλ που είχε χρεωθεί ο Παουλίκαπ (από το 27`), η ομάδα μας παρέμενε κοντά στο σκορ, όταν ξεκινούσε η 4η περίοδος. Ωστόσο στο 36`, η διαφορά για την ομάδα της ΑΕΛ, ανέβηκε στους 10 πόντους (79-69) και πλέον τα πράγματα, δυσκόλευαν για τη δική μας.

Πάντως οι παίκτες μας δεν τα έβαλαν κάτω και στο 38`, μείωσαν σε 80-74. Όμως δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την αντεπίθεση τους και έτσι, η ΑΕΛ πήρε τελικά τη νίκη με σκορ 88-76.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 41-44, 65-57, 88-76.

Οι συμμετοχές και οι πόντοι της Ανόρθωσης: Wade 10, Ελευθερίου, Sanadze 7 (1), Μουόσα 9 (1), Paulicap 25, Κωνσταντίνου, Τομπάζος 3 (1), Βύρωνος, Bradley 22 (2).