Τεράστια ευρωπαϊκη νίκη

Κάνοντας εκπληκτικό τελευταίο 15λεπτο η Sabbianco Ανόρθωση υπέταξε την Ισλανδική Haukar στο «Σωτήρειο» με 26-22 και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στους «32» του EHF European Cup. Η ρεβάνς θα γίνει την Κυριακή (06/11 – 20:00) στο ίδιο γήπεδο με τυπικά γηπεδούχο την ομάδα της Ισλανδίας.

Το παιχνίδι του Σαββάτου (05/11) ήταν ντέρμπι για ενάμιση ημίχρονο αφού στο 45’ το σκορ ήταν 18-18 (ημίχρονο 12-12). Στο τελευταίο 15λεπτο η ομάδα του Μάριου Ευσταθιάδη «έτρεξε» επιμέρους σκορ 8-4 και έβαλε βάσεις πρόκρισης. Μάλιστα προηγήθηκε 26-20 αλλά δέχτηκε δύο γκολ στο τελευταίο λεπτό.

Ο Χρίστος Αργυρού με πέντε γκολ, δύο εκ των οποίων μετά το 18-18 ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Κυρίας» ενώ ο αδελφός του Τζούλιο πέτυχε άλλα τέσσερα, όσα και ο Σπίλιακ. Sigurmannsson και Baumruk έβαλαν από έξι γκολ για τους φιλοξενούμενους.

Καθοριστικός παράγοντας υπήρξε η ευστοχία των γηπεδούχων που είχαν 26/37 σουτ και 4/4 πέναλτι ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/45 σουτ (έχασαν δηλαδή υπερδιπλάσιες επιθέσεις από την Sabbianco Ανόρθωση) ενώ δεν αξιοποίησαν και στο μοναδικό πέναλτι που εκτέλεσαν.

Sabbianco Ανόρθωση (Μ. Ευσταθιάδης): Κεσίδης 1, Παβλιτσένκο, Καράν 2, Εβδοκίμοβ, Μιχαηλίδης, Τζ. Αργυρού 4, Σπίλιακ 4, Νούνγκοβιτς, Ζάγια 3, Ξενοφώντος, Χρ. Αργυρού 5, Νικηφόρου, Παπακυπριανού 3, Πέλκο 2, Χόγκας 2, Βαλντέζ