Μεγάλη νίκη επί της Ομόνοιας με πρωταγωνιστή τον Σανάτζε

Επάνοδος στις επιτυχίες για την ανδρική μας ομάδα / Νίκη επί της Ομόνοιας

Μετά από τρεις ήττες στη σειρά, η ανδρική μας ομάδα, επανήλθε στο δρόμο των επιτυχιών, καθώς στο παιχνίδι για την 6η αγωνιστική της Basket League, που έγινε στην αίθουσα της 2ης τεχνικής σχολής Λεμεσού, κέρδισε την Ομόνοια με σκορ 67-65

Δίκαιη η επικράτηση για την ομάδα μας, που έχοντας πλέον στις τάξεις της το διεθνή Γεωργιανό Senad Sanadze, που είχε πάρα πολύ καλή απόδοση, κατάφερε να φθάσει στη νίκη, χάριν στην πολύ καλή απόδοση σε μεγάλα χρονικά σημεία του 2ου ημιχρόνου και πλέον, να ατενίζει το μέλλον με αισιοδοξία!

Παρότι στην αρχή, η ομάδα μας προηγήθηκε με 3-0, στη συνέχεια το αμυντικό της παιχνίδι, δεν ήταν καλό, με αποτέλεσμα η Ομόνοια να δημιουργήσει ένα σερί 14-5 και να προηγηθεί με 14-8 στο 6`. Λίγο πριν τη λήξη της 1ης περιόδου, η αντίπαλος ομάδα είχε προηγηθεί με 18-10 και στο 10λεπτο προηγήθηκε με 18-12.

Πίσω με -10, έμεινε στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου η ομάδα μας, όταν η Ομόνοια προηγήθηκε με 24-14. Στη συνέχεια οι παίκτες μας, κατάφεραν να βρουν κάποιες λύσεις στο εκτελεστικό κομμάτι και έτσι, ήταν η σειρά τους να δημιουργήσουν ένα σερί που έφθασε στο 17-4 και έτσι στο 17`, το σκορ έγινε 33-28 για την ομάδα μας.
Η Ομόνοια μείωσε σε 35-34, αλλά στο τέλος του ημιχρόνου, η Ανόρθωση ήταν μπροστά με 38-35.

Προβάδισμα με 44-38 πήρε η ομάδα μας στις αρχές της επανάληψης, αλλά στο 26`, η Ομόνοια ισοφάρισε σε 47-47. Η «απάντηση» της ομάδας μας, ήταν ένα σερί 6-0, χάριν στο οποίο προηγήθηκε με 53-47, που ήταν και το σκορ στο τέλος της 3ης περιόδου.
Η ομάδα μας εύρισκε για τα καλά τα πατήματα της στο γήπεδο και έτσι στο 34`, απέκτησε προβάδισμα με +12, όταν προηγήθηκε με 62-50. Λίγο μετά η Ομόνοια μείωσε σε 64-59 και ενώ εκτός αγώνα για την ομάδα μας, ήταν πλέον ο Paulicap, που χρεώθηκε με 5 φάουλ. Η αντίπαλος ομάδα, πραγματοποιώντας ένα σερί 14-2, ισοφάρισε σε 64-64.
Συναρπαστικά τα τελικά χρονικά στάδια του αγώνα, αλλά οι παίκτες μας φάνηκαν πιο ψύχραιμοι, καταφέρνοντας να φθάσει στη νίκη με τελικό σκορ 67-65.

Δεκάλεπτα: 12-18, 38-35, 53-47, 67-65.

Οι συμμετοχές και οι πόντοι της Ανόρθωσης: Wade 14 (2), Ελευθερίου 4, Sanadze 27 (4), Μουόσα 6 (1), Paulicap 6, Ασωνίτης, Κωνσταντίνου, Τομπάζος, Βύρωνος, Μαυρομμάτης, Bradley 10 (2).