Match Report: Μείναμε στο μηδέν, «πληρώσαμε» και τα στημένα

Την ήττα από την Ομόνοια  με 2-0 δέχθηκε πριν από λίγο η ΑΝΟΡΘΩΣΗ σε φιλικό προετοιμασίας που έγινε στην Πολωνία.

Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ πατούσε πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο, όμως η Ομόνοια μετά από κόρνερ και κακή εκτίμηση της φάσης από τους αμυντικούς μας, προηγήθηκε με 0-1.

Η ομάδα μας προσπάθησε να αντιδράσει, όμως στις ευκαιρίες που βρήκαμε με Εμπραλίτζε και Νινγκά, δεν καταφέραμε να βρούμε το δρόμο προς τα δίχτυα με το ημίχρονο να κλείνει με την Ομόνοια να προηγείται.

Στο δεύτερο ημίχρονο, που ο Μίλανιτς ξεκίνησε με μία αλλαγή, με τον Μπαισϊνιο να παίρνει τη θέση του Κορρέα, η ομάδα μας μπήκε πιο δυνατά στα αρχικά στάδια, όμως τα σουτ του Λάζαρου και Νινγκά δεν βρήκαν στόχο. Στη συνέχεια η Ομόνοια ήταν καλύτερη και ευτύχησε να κάνει το 0-2 χάρις σε ένα όμορφο γκολ του Μπασιρού.

Στη συνέχεια και με τις αλλαγές και τη βροχή που έριχνε στην Πολωνία, ο ρυθμός του αγώνα μειώθηκε αισθητά. Η ομάδα μας επιχείρησε με σουτ να νικήσει τον Φαμπιάνο αρχικά και ακολούθως τον Ουζόχο, δίχως όμως να καταφέρει να νικήσει τους αντίπαλους τερματοφύλακες και έτσι το 0-2 δεν άλλαξε.

Αγωνίστηκαν οι:  Λόρια, Αντωνίου (64′ Χατζημιτσής),  Χάρογιαν, Κορρέα (46′ Μπαισίνιο), Κορέια (64′ Αντωνιάδης), Χρυσοστόμου (30′ Κίκο), Χριστοδουλόπουλος (64′ Παρούτης), Πάντσεον (71′ Βερχόβετς),  Εμπραλίτζε (84′ Χατζηδημητρίου), Φερέιρα (71′ Πόποβιτς), Νινγκά.

ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ

1′ Έναρξη αγώνα.

4′ Καλή ενέργεια από την ομάδα μας, ο Μηνάς Αντωνίου έκανε τη σέντρα σουτ, ο Φμαπιάνο έδιωξε σε κόρνερ.

15′ Δίχως κάποια αξιόλογη φάση εδώ και δέκα λεπτά.

21′ Γκολ του Εμπραλίτζε θα ακυρωθεί, μιας και ο Γεωργιανός χρησιμοποίησε το χέρι.

22′ Γκολ για την Ομόνοια. Μετά από κόρνερ και σύγχυση η μπάλα θα καταλήξει στα δίχτυα του Λόρια.

25′ Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας, μετά από γύρισμα του Εμπραλίτζε, ο Νινγκα από το σημείο του πέναλτι έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

28′ Πολύ καλή στιγμή για την Ομόνοια με τον Λοίζου να ελίσσεται όμως το πλασέ του να καταλήγει άουτ.

30′ Κίτρινη στον Χρυσοστόμου. Θα τον αποσύρει ο Μίλανιτς. στη θέση του ο Κίκο.

31′ Σουτ του Φερέιρα, αποκρούει ο Φαμπιάνο.

34′ Πολύ καλή στιγμή για την ομάδα μας, ο Πάντσεον τροφοδότησε κάθετα τον Εμπραλίτζε που κινήθηκε κάθετα, ντρίμπλαρε, σούταρε και ο Φαμπιάνο έδιωξε σε κόρνερ.

38′ Σουτ του Κακουλλή αποκρούει σε κόρνερ ο Λόρια.

45′ Φάση διαρκείας στην εστία της Ομόνοιας, κέρδος ένα κόρνερ.

Τέλος ημιχρόνου

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου. Εκτός ο Κορρέα, μέσα ο Μπαϊσίνιο.

48′ Καλή στιγμή με τον Λάζαρο, με το σουτ του από το ύψος της μεγάλης περιοχής να καταλήγει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

50′ Πολύ καλή στιγμή με τον Νινγκά, μετά από γύρισμα του Αντωνίου τσίμπησε την μπάλα, ελίχθηκε, έκανε το σουτ όμως είδε την μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο.

53′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Ντίσκερουντ γύρισε την μπάλα, ο Πάρκερ με παροπλισμένο τον Λόρια, σταμάτησε την μπάλα καθυστέρησε, με τον Μηνά Αντωνίου με προβολή να σταματά το σουτ του Άγγλου.

54′ Καλή ευκαιρία για την Ομόνοια, με τον Λόρια να αποκρούει σουτ του Λοΐζου από καλή θέση.

59′ Γκολ για την Ομόνοια. Μετά από κόρνερ, ο Κορρέια απομάκρυνε με κεφαλιά, η μπάλα έφθασε στον Μπασιρού που με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Λόρια και έκανε το 0-2.

64′ Μπήκαν Χατζημιτσής, Παρούτης, Αντωνιάδης. Βγήκαν Κορέια, Αντωνίου, Χριστοδουλόπουλος

68′ Καλή στιγμή για την ομάδα μας. Μετά από γύρισμα του Παρούτη, το σουτ του Εμπραλίτζε αποκρούστηκε και ακολούθως το σουτ του Πάντσεον κατέληξε ελάχιστα άουτ.

71′ Μέσα οι Πόποβιτς και Βερχόβετς, εκτός οι Φερέιρα και Πάντσεον.

81′ Σουτ του Εμπραλίτζε, αποκρούει δύσκολα ο Ουζόχο.

84′ Ο Χατζηδημητρίου στη θέση του Εμπραλίτζε

87′ Σουτ του Βερχόβετς, η μπάλα άουτ.