Εντός έδρας ήττα και αποκλεισμός

Με εντός έδρας ήττα από την ΑΕΚ, τελείωσε η αναμέτρηση της ανδρικής μας ομάδας, που διεξήχθη στην αίθουσα της 2ης τεχνικής σχολής Λεμεσού.

Η ομάδα της Λάρνακας, ήταν η νικήτρια με σκορ 96-91.

Έτσι, μέσα από το ζευγάρι των θέσεων για τις θέσεις 1 & 8, η ΑΕΚ πήρε την πρόκριση για την ημιτελική φάση, ενώ για τη δική μας ομάδα, με αυτό το παιχνίδι ολοκληρώθηκαν οι υποχρεώσεις της για την αγωνιστική περίοδο 2021-2022.

Πάντως θα πρέπει να σημειωθεί ότι στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς, οι παίκτες μας, με μόνη εξαίρεση την αρχή της 3ης περιόδου, πραγματοποίησαν μιαν πολύ καλή εμφάνιση, αντιμετωπίζοντας στα ίσα, μιαν πάρα πολύ δυνατή ομάδα και έτσι, αποχαιρέτησαν τη χρονιά, με μιαν γλυκόπικρη γεύση.

Με λίγη τύχη, η Ανόρθωση θα έφερνε στα ίσα το σκορ των νικών και έτσι, η πρόκριση στα ημιτελικά θα κρινόταν σε τρίτο παιχνίδι.

Σχόλια για το παιχνίδι

Η ομάδα μας πραγματοποίησε ένα εξαίρετο ξεκίνημα, καθώς στο 5`, είχε προηγηθεί με 16-4. Στη συνέχεια η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και λίγο πριν το τέλος της 1ης περιόδου, προηγήθηκε με 20-19 και με τη λήξη της, ήταν μπροστά στο σκορ με 23-21.
Στη 2η περίοδο, πάλι η ομάδα μας έκανε ένα πολύ καλό ξεκίνημα, για να προηγηθεί με 29-23 και κρατούσε συνεχώς το προβάδισμα, ως το 18`, όταν η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 40-40, ενώ λίγο μετά προηγήθηκε με 45-41. Όμως με 6-0 σερί, η Ανόρθωση, ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 47-45.

Όσο καλό ήταν το ξεκίνημα για την ομάδα μας στην αρχή του αγώνα, τόσο κακό ήταν στην αρχή της επανάληψης. Δεχόμενη ένα σερί 15-0, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 60-47, αλλά στη συνέχεια οι παίκτες μας βρήκαν κάποιους πόντους και σιγά-σιγά μείωναν τη διαφορά, που έπεσε στους 6 πόντους (62-68) στο 29`. Τελικά η ΑΕΚ προηγήθηκε με 73-65 στο 30`.
Η ομάδα μας, ήταν τελικά κοντά στο σκορ ενόψει της 4ης περιόδου και έτσι, συνέχισε να διεκδικεί τις πιθανότητες της για να έφθανε στη νίκη. Αφού παρέμεινε κοντά, στις αρχές, κατάφερε να μειώσει στους 4 πόντους (80-76) στο 34` και στο 38`, έριξε τη διαφορά στο καλάθι (88-86) και έχασε ευκαιρία να ισοφάρισε, καθώς ο Παντούρης αστόχησε σε λέι-απ.

Οι παίκτες μας πάλεψαν μέχρι το τέλος για να έφθαναν στη νίκη, την οποία όμως πήρε τελικά η ΑΕΚ με σκορ 96-91 και έτσι, με σκορ νικών 2-0, προκρίθηκε για την ημιτελική φάση των πλέι-οφ.

*Οι συμμετοχές και οι πόντοι της Ανόρθωσης: Μπάνιαρντ 20 (2), Πάρκερ 30 (3), Ασωνίτης 3 (1), Μάλορι 22 (1), Μάρκου 1, Σέπος 6 (1), Γρηγορίου, Αντωνιάδης 3 (1), Μαυρομμάτης 2, Παντούρης 4.