Συγκλονιστική νίκη επί της Ομόνοιας

Σπουδαία νίκη επί της Ομόνοιας πήρε η Ανόρθωση στον πρώτο αγώνα των ημιτελικών του πρωταθλήματος πετόσφαιρας, επικρατώντας με 3-2 στο «Θεμιστόκλειο» και μένοντας ζωντανή, με την «Κυρία» να κυνηγά δύο νίκες στη Λευκωσία για την πρόκριση στους τελικούς.

Η ενημέρωση από την ΚΟΠΕ:

Στη Λευκωσία και στο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ –ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» θα κριθεί η πρόκριση στους Τελικούς του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών μεταξύ Ομόνοιας και Ανορθώσεως. Η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» με 3-2 σε 138’ και τώρα σε δυο αγώνες στη Λευκωσία θα ψάξει άλλες δυο νίκες και την πρόκριση. Η Ομόνοια μέσα στην έδρα της ψάχνει μια νίκη για την πρόκριση. Το δεύτερο σετ του ντέρμπι ήταν «μαραθώνιος» αφού κρίθηκε σε 42’.

Εντυπωσιακά μπήκε η Ομόνοια στον Αγώνα και στο πρώτο σετ προηγήθηκε 04-12. Οι «πράσινοι» διατήρησαν το μομέντουμ και κράτησαν αποστάσεις 10-17 . H Aνόρθωσις με σερί 05-00 μείωσε στο -2 15-17, αλλά η Ομόνοια αύξησε ξανά σε 17-23 και τελικά παρά το «πρέσινγκ» της Ανόρθωσης κέρδισε 22-25 σε 25’ και προηγήθηκε 0-1 σετ.

Η Ανόρθωσις έκανε δυνατό μπάσιμο στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 04-01 ενώ έκανε νταμπλ – σκορ 06-03. Η Ομόνοια όμως κατάφερε να προηγηθεί 09-10 με τον κόουτς της Ανορθώσεως να καλεί σε τάϊμ – άουτ. Οι «πράσινοι» αύξησαν σε +5 12-17 δείχνοντας να ελέγχει ξανά το σετ. Η ομάδα της Αμμοχώστου προσπάθησε να πάρει κάποιους πόντους ψυχολογίας και ισοφάρισε 19-19 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Το σετ κρίθηκε στους έξτρα πόντους που μετά από ένα θρίλερ η Ανόρθωσις κέρδισε 38-36 σε 42’ και ισοφάρισε 1-1 σετ.

Μετά το θρίλερ του δεύτερου σετ η Ομόνοια μπήκε φουριόζα και προηγήθηκε 02-07 και θέλησε να «καθαρίσει» γρήγορα το σετ 04-11. Η Ανόρθωσις όμως έκανε σερί 08-04 μειώνοντας σε 11-15 αυξάνοντας το ενδιαφέρον του σετ. Η Ομόνοια όμως είχε το σταθερό προβάδισμα των τεσσάρων πόντων 16-20 και το πάνω χέρι. Ωστόσο, η Ανόρθωσις επέστρεψε και ισοφάρισε 20-20, αλλά η Ομόνοια πήρε ξανά το προβάδισμα 20-22 και σε 28’ επικράτησε 22-25 σε 28’ και πήρε το προβάδισμα 1-2 σετ.

Η Ανόρθωσις μη έχοντας άλλη επιλογή προηγήθηκε 05-02 στο τέταρτο σετ και αύξησε σε 09-05 αναγκάζοντας τον κόουτς της Ομόνοιας Σ. Σάββα να πάρει τάϊμ –άουτ. Η Ανόρθωσις όμως διατηρούσε το προβάδισμα 15-11, αλλά η Ομόνοια μείωσε στον πόντο 15-14.. Η ομάδα του Χριστοφιδέλη αύξησε ξανά σε 19-15 και αύξησε τη διαφορά στο +5 21-16. Με το υπέρ της 23-19 η Ανόρθωσις βρέθηκε «αγκαλιά» με το 2-2 με την Ανόρθωση να κερδίζει 25-19 σε 24’ και να ισοφαριζει 2-2 το ντέρμπι.

Η Ανόρθωσις στο τάϊ – μπρέϊκ προηγήθηκε 03-01 και 05-02 αποκτώντας ψυχολογία, ενώ πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα 07-03, αλλά η Ομόνοια μείωσε στους δυο πόντους 07-05 με τους «κυανόλευκους » να κερδίζουν 15-13 σε 19’ και να κερδίζουν 3-2 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (K. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Χρυσοστόμου, Halanda, Pepic, Ζηκάκης, Bjelica, Knezevic – Λίμπερο: Πλατρίτης – Αλλαγές:Σαββίδης, Δημητρίου, Χριστοφόρου.

OMONOIA (Σ. ΣΑΒΒΑ): Lescov, Leontyev, Soouza, Ελευθερίου, Προδρόμου, Αλεξίου – Λιμπερο: Παπαχριστοδούλου. –Αλλαγές: Μαυρομμάτης.