Ήττα και τέταρτη θέση

Την ήττα από την ΑΕΛ στη Λεμεσό δέχθηκε η γυναικεία πετοσφαιρική ομάδα του συλλόγου μας και ως εκ τούτου θα τερματίσει στην τέταρτη θέση για το πρωτάθλημα.

Η ενημέρωση από την ΚΟΠΕ:

Πέρσι πρωταθλήτρια, φέτος στην 3η θέση. Η ΑΕΛ με τη νίκη της επί της Ανορθώσεως την Τρίτη 22 Μαρτίου 2022 για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Γυναικών, κατέκτησε την 3η θέση δυο αγωνιστικές πριν το φινάλε. Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη κερδίζοντας σε 63’ τηνΑνόρθωση που προσπάθησε, αλλά μένει στην 4η θέση.

Η Ανόρθωσις προηγήθηκε 06-08, αλλά η ΑΕΛ ανέλαβε τον έλεγχο και ξέφυγε 17-11.Οι «γαλαζοκίτρινες» του Al. Boscovic ήταν αποτελεσματικές και δημιούργησαν το +6 20-14. Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη και διαμόρφωσε το 23-18 δημιουργώντας ευνοϊκές προϋποθέσεις κατάκτησης του σετ που τελικά ολοκληρώθηκε με 25-18 σε 21’ με την ΑΕΛ να προηγείται 1-0 σετ.

Η Ανόρθωσις έκανε πολύ δυνατό ξεκίνημα στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 01-04. Η ΑΕΛ όμως σχεδόν άμεσα πήρε το προβάδισμα στο σκορ 06-05. Στα μέσα του σετ η ΑΕΛ ξέφυγε με διαφορά ασφαλείας 17-12 αναγκάζοντας τον Σέρβο κόουτς της Ανορθώσεως D. Djordjevic να καλέσει σε τάϊμ – άουτ. Η ομάδα του Boscovic διατήρησε τη διαφορά 20-14 και ολοκλήρωσε το σετ με 25-17 σε 22’ αυξάνοντας σε 2-0 το προβάδισμά της.

Η ΑΕΛ μπήκε εξαιρετικά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 08-02, ενώ αύξησε σε 14 -07 δημιουργώντας ντάμπλ – σκορ. Η ομάδα του Boscovic αύξανε τη διαφορά με γεωμετρική πρόοδο17-009. Οι «Λιονταρίνες» όταν προηγήθηκαν 20-11 κέρδισαν τελικά το σετ με 25-16 εξασφαλίζοντας και τη νίκη με 3-0 σετ.

ΑΕΛ (AL. BOSCOVIC):Σίσκου, Κατσουνωτού, Magdic, Kasprzak, Πεχλιβάνη, Παύλου – Λίμπερο: Κωνσταντίνου, Τζιακίδου.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (D.DJORDJEVIC):Βασιλείου, Nikolova, Shvanska, Ριαλά, Ζεμπύλα, Xαραλάμπους – Λίμπερο: Δαϋίδ. – Αλλαγές: Κωνσταντίνου.

Διαιτητές: Α. Δανιήλ – Μ. Κοκκωνή

Επόπτες: Α. Βασιλείου – Α. Δημητρίου

Σημειωτές: Μ. Χαραλάμπους – Π. Θεοδώρου

Παρατηρητής Διαιτησίας: Ν. Ευγενίου

Παρατηρητής Αγώνα: Γ. Δωρίτης