Φινάλε με ήττα

Με εντός έδρας ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της για την πρώτη φάση του πρωταθλήματος καλαθόσφαιρας, η ανδρική ομάδα του συλλόγου μας.

Αναλυτικά πιο κάτω το δελτίο τύπου που εξέδωσε η ομάδα μας

Eντός έδρας ήττα της ανδρικής ομάδας

Με ήττα από την Ομόνοια, στο παιχνίδι που έγινε στην αίθουσα της β’ τεχνικής σχολής Λεμεσού, ολοκληρώθηκαν οι υποχρεώσεις της ανδρικής μας ομάδας, για την πρώτη φάση του πρωταθλήματος 1ης κατηγορίας.

Στο παιχνίδι με αντίπαλο την ομάδα της Ομόνοιας, η ομάδα μας έχασε με σκορ 84-78.
Μετά από το αποτέλεσμα αυτό, η ομάδα μας τερμάτισε στη θέση 8 της πρώτης φάσης και θα ξεκινήσει από αυτήν, την προσπάθεια που θα κάνει στη φάση των πλέι-οφ.
Πολύ κακό ήταν το ξεκίνημα της ομάδας μας, καθώς μόλις στο 5′ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20-5, μιας και η Ομόνοια, παρουσίαζε ψηλά ποσοστά ευστοχίας. Μετά το σημείο αυτό, οι παίκτες μας, άρχισαν να ανακάμπτουν και μείωσαν σε 25-15, αλλά με τη συμπλήρωση του πρώτου 10λέπτου, η Ομόνοια προηγήθηκε με 28-17.

Στα 5 πρώτα λεπτά της β’ περιόδου, η αντίπαλος ομάδα διατηρούσε ένα προβάδισμα γύρω στους 10 με 12 πόντους.

Όμως στη συνέχεια η ομάδα μας, μείωσε στους 5 πόντους (41-36 στο 19′) αλλά με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου το σκορ ήταν 47-36 σε βάρος της Ανόρθωσης.
Αισθητά βελτιωμένη αμυντικά, μπήκε στη γ’ περίοδο η ομάδα μας, η οποία στο 25′ μείωσε τη διαφορά στους 5 πόντους (53-48). Όμως στη συνέχεια η Ομόνοια προηγήθηκε με 62-51 και στο 30′, με 64-55.

Άστοχη ήταν η ομάδα μας στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και έτσι η διαφορά που ήταν κοντά στους 10 πόντους, παρέμενε υπέρ της Ομόνοιας.

Όμως στα τελικά στάδια του αγώνα, η Ανόρθωση βρήκε σκορ, παλεύοντας για να έφθανε στην ανατροπή.

Στο 37′ η διαφορά μειώθηκε στους 5 πόντους (74-69) και στο 38′ στο τρίποντο (75-72)!
Στα τελικά στάδια, οι παίκτες μας συνέχισαν την προσπάθεια τους, αλλά δεν κατάφεραν να φθάσουν στην ανατροπή. Η Ομόνοια ήταν η νικήτρια με σκορ 84-78.

*Οι συμμετοχές και οι πόντοι της Ανόρθωσης: Μπάνιαρντ 4, Πάρκερ 15 (2), Μάλορι 19 (3), Μάρκου 18 (3), Τσίγκας, Σέπος, Γρηγορίου, Μαυρομμάτης 2, Παντούρης 20 (1).