Η δεύτερη περίοδος έφερε την πρώτη ήττα

Την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα από την ΑΕΛ, γνώρισε σήμερα η γυναικεία καλαθοσφαιρική ομάδα της ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ.

Αναλυτικά πιο κάτω η σχετική ενημέρωση από την επίσημη σελίδα.

Ήττα της γυναικείας ομάδας μας εκτός έδρας από την ΑΕΛ

Την πρώτη φετινή της ήττα, δέχθηκε η γυναικεία ομάδα μας, στο εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την ΑΕΛ. Η ομάδα μας έχασε με σκορ 79-64, αλλά παρά το άτυχο αποτέλεσμα παραμένει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Σχόλια για το παιχνίδι

Μετά το ισόπαλο 11-11 στις αρχές του αγώνα, η ΑΕΛ απέκτησε μια μικρή διαφορά και προηγήθηκε με 25-23, στο κλείσιμο της α’ περιόδου.

Η μη καλή παρουσία της ομάδας μας κατά τη β’ περίοδο, απέφερε ένα επί μέρους σκορ, 28-9, υπέρ της αντιπάλου, που έτσι προηγήθηκε στο ημίχρονο με 53-32.
Με τη διαφορά στο -21 για την ομάδα μας, τα πράγματα ήταν δύσκολα κατά την επανάληψη.

Δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα κατά τη γ’ περίοδο, παρά την προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτριες μας και έτσι στο 30′ το σκορ έγινε 64-41, πάντα για την ομάδα της ΑΕΛ.
Στην αρχή της τελευταίας περιόδου, η αντίπαλος ξεκίνησε καλύτερα και έτσι η διαφορά σε βάρος της ομάδας μας αυξήθηκε και δεν υπήρχαν χρονικά περιθώρια για επάνοδο στη διεκδίκηση της νίκης.

Το τελικό αποτέλεσμα ήταν, 79-64.