Ήττα στο Super Cup

Την ήττα στο Super Cup απέναντι στην ΑΕΛ γνώρισε νωρίτερα σήμερα η γυναικεία καλαθοσφαιρική ομάδα της ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ.

Αναλυτικά πιο κάτω το ρεπορτάζ από την ιστοσελίδα της ομοσπονδίας

Η ΑΕΛ κατέκτησε το 10ο ΟΠΑΠ Σούπερ Καπ γυναικών στην ιστορία της, επικρατώντας της Ανόρθωσης με 59-48. MVP της αναμέτρησης η Μπαλαράμπε με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ ενώ για την Ανόρθωση κορυφαία παίκτρια ήταν η Ράτσα με 19 πόντους, 16 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η ΑΕΛ μπήκε πολύ καλά στο παρκέ και προηγήθηκε με 7-0 στο 4’, που διαμορφώθηκε με τις εύστοχες βολές της Ελένης Οικονομίδου. Στο 7’ η διαφορά έφτασε στο +9 με το δίποντο της Μπαλαράμπε (13-4). Οι «γαλαζοκίτρινες» της Λεμεσού κράτησαν τη διαφορά τους και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 17-8.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Λεμεσού αύξησε τη διαφορά, και με τρίποντο της Στυλιανίδη στο 13’ έκανε το 23-10. Στο 14’ η Όρλοβιτς με δίποντο ανέβασε στο +15 τη διαφορά για την ΑΕΛ. Η ομάδα της Αμμοχώστου μείωσε στο 15’ (27-15) όμως η διαφορά αυξήθηκε και το σκορ ημιχρόνου ήταν 36-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ανόρθωση μείωσε στο -12 με τη Χριστιάνα Μενελάου στο 25’ (41-29), όμως η ΑΕΛ δεν της επέτρεψε να μειώσει κι άλλο, αφού στο 27’ Μπαλαράμπε έκανε το 49-31 και έτσι έληξε το δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο η Ανόρθωση μπήκε πιο δυναμικά και μείωσε σε 50-43 στο 38’ με την Ράτσα, όμως η ΑΕΛ κράτησε το προβάδισμα της και το παιχνίδι έληξε με 59-48.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-17, 22-36, 31-49, 48-59