«Καθάρισε» στο tie break

Την συμπολίτισσα Νέα Σαλαμίνα με 3-2 κέρδισε το βράδυ της Παρασκευής, η ανδρική πετοσφαιρική ομάδα του συλλόγου της ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ.

Οι πετοσφαιριστές μας αν και προηγήθηκαν με 2-0 εντούτοις επιβλήθηκαν της συμπολίτισσας στο tie break κατακτώντας με αυτό το τρόπο τη νίκη και τους δύο βαθμούς.

Αναλυτικά πιο κάτω το ρεπορτάζ της αναμέτρησης, όπως καταγράφηκε από την επίσημη ιστοσελίδα της ομοσπονδίας.

N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – AΝΟΡΘΩΣΙΣ 2-3 (19-25, 16-25, 26-24, 25-20, 13-15)

Ντέρμπι από τα παλιά έγινε στο Αθλητικό Κέντρο «Σπύρος Κυπριανού» όπου φιλοξένησε το βαρωσιώτικο ντέρμπι N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα – Ανορθώσεως στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε με 2-3 σετ όμως έχασε δυο πολύτιμους βαθμούς.

Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα έκανε τη «μίνι» ανατροπή αφού έχανε 0-2, ισοφάρισε σε 2-2 αλλά μετά από ένα ανταγωνιστικό πέμπτο σετ έχασε με 13-15. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν ένα βαθμό στην προσπάθειά τους για την πεντάδα.

Η Ανόρθωσις επιβλήθηκε στα αρχικά στάδια του πρώτου σετ και ξέφυγε με 07-14. Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να μείνει στο σετ, μείωσε αλλά η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε 19-25 σε και άνοιξε το σκορ.

H N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε στο δεύτερο σετ έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 08-10 αλλά η «Μεγάλη Κυρία» ξέφυγε και ανέβασε τη διαφορά στο +8 12-20 για να κερδίσει 16-25 σε 24’. Το 0-2 στο βαρωσιώτικο ντέρμπι ήταν γεγονός.

Όπως και στο δεύτερο σετ, έτσι και στο τρίτο η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα διεκδίκησε το σετ και ήταν κοντά στην Ανόρθωση 12-13. Το βαρωσιώτικο είχε έντονη οσμή ντέρμπι με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 20-20. Τα πάντα κρίθηκαν στους έξτρα πόντους με τους «ερυθρόλευκους» να κερδίζουν 26-24 σε 29’ και να μένουν ζωντανοί μειώνοντας σε 1-2 σετ.

Με τη μείωση του σκορ οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλύτεροι στο τέταρτο σετ και είχαν το σταθερό προβάδισμα. Η ομάδα του Κ.Αδάμου διαμόρφωσε το + 6 17-11. Η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη μείωσε στο -3 18-15. Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα έλεγξε το σετ,αυξάνοντας τη διαφορά αφού ο φωτεινός πίνακας έγραψε 23-17. Τελικά, οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν με 25-20 σε 28’ ισοφαρίζοντας σε 2-2 ένα ντέρμπι που έχανε 0-2 σετ.

Η Ανόρθωσις βρέθηκε στο +2 03-05. Το σετ διατήρησε το ενδιαφέρον του μέχρι το τέλος αλλά η Ανόρθωσις κατάφερε να κερδίσει με 13-15 σε 18’ κερδίζοντας με 2-3 σετ.

N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (K. ΑΔΑΜΟΥ):Χρυσοστόμου Α., Χρυσοστόμου Γ. Χατζηβασίλη, Logunov, Νomistru, Παναγιωτίδης – Λίμπερο 1: Βαρνάβα. – Αλλαγές: Νικολάου, Lucovic.

AΝΟΡΘΩΣΙΣ (Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Torres, Knezevic, Perreira, Σαββίδης,Ευσταθίου, Χριστοφή – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Κοντός – Αλλαγές: Χρυσοστόμου.