Ήττα με 3-1

Την ήττα από την Ολυμπιάδα γνώρισε νωρίτερα η γυναικεία πετοσφαιρική ομάδα της ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ.

Αναλυτικά πιο κάτω το ρεπορτάζ όπως καταγράφηκε από την επίσημη σελίδα της ομοσπονδίας.

ΚΛΕΙΣΤΗ ΑΙΘΟΥΣΑ «ΝΕΑΠΟΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3-1 (25-17,25-17, 21-25, 25-16)

Ανώτερη η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως κέρδισε στο προσφυγικό ντέρμπι την Ανόρθωση με 3-1 σετ στο γήπεδό της την Κλειστή Αίθουσα «ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» και βρίσκεται μια ανάσα από την κορυφή του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α΄ Κατηγορίας Γυναικών.

Στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη έπαιξε πολύ καλά και πήρε τη νίκη απέναντι στην Ανόρθωση που κατάφερε να επιβληθεί μόνο στο τρίτο σετ, όμως όταν μείωσε δεν είχε συνέχεια. Η ομάδα του Al. Βoscovic με αυτή την ήττα υποχώρησε στην 4η θέση με έξι βαθμούς.

Η Ολυμπιάδα ήταν κυρίαρχη στο πρώτο σετ και μετά το αρχικό ξεκίνημα «πάτησε γκάζι» διαμόρφωσε το 13-06 και το 16-09 για να κλείσει το σετ με 25-17 σε 19’ γράφοντας το 1-0 σετ.

Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη ξεκίνησε πολύ καλύτερα και το δεύτερο σετ αφού βρέθηκε μπροστά με 06-03. Ωστόσο, η Ανόρθωση αντέδρασε και μείωσε στον πόντο 07-06 σε ένα πολύ κλειστό σετ. Ωστόσο, η ομάδα της Νεάπολης είχε σταθερά την πρωτοπορία και κατάφερε να διαμορφώσει το 14-09.

Η απόδοση της Ολυμπιάδας συνέχισε να βρίσκεται σε υψηλά επίπεδα και στο ταμπλό αναγράφηκε το 18-10. Οι παίκτριες του Γ. Νικολάκη χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα έλεγξαν τον ρυθμό πλήρως και ανέβασαν τη διαφορά στο +8 20-12. Η Ολυμπιάδα κέρδισε το σετ με 25-17 σε 22’ και εξασφάλισε ένα γερό προβάδισμα για τη σπουδαία νίκη.

Το τρίτο σετ «μύρισε» πραγματικό ντέρμπι με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν 09-09, ενώ η Ανόρθωση προηγήθηκε 10-12. Η Ολυμπιάδα δεν ήθελε να της ξεφύγει το σετ και κατ’επέκταση η νίκη και βρήκε τα αποθέματα να ισοφαρίσει 15-15.

Άμεσα αντέδρασε η Ανόρθωση που προηγήθηκε ξανά 15-18 και 16-19 θέλοντας να παραμείνει στον αγώνα. Η «Μεγάλη Κυρία» με το υπέρ της 17-21 πήρε ώθηση, αλλά η Ολυμπιάδα μείωσε στο -2 19-21, με την ομάδα της Αμμοχώστου να προηγείται 19-23 και να κερδίζει 21-25 σε 27’μειώνοντας 1-2 στο ντέρμπι.

Οι δυο ομάδες ήθελαν να επιβληθούν στο τέταρτο σετ με την Ανόρθωση να «γράφει» τους πρώτους τρεις πόντους 00-03. Η ομάδα της Νεάπολης ισοφάρισε 06-06 και με την πάροδο του χρόνου, η Ολυμπιάδα φάνηκε να έχει παραπάνω λύσεις και αφού ξέφυγε 10-07 δημιούργησε διαφορά ασφαλείας 15-08. Η ομάδα του Γ. Νικολάκη έδειξε σταθερότητα και αφού ανέβασε τη διαφορά στο 22-15 ολοκλήρωσε το σετ με 25-16 και εξασφάλισε τη νίκη με 3-1 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ): Cudworth, Donchuk, Hudima, Mudritskaya, Πέτρου,Μανίταρου – Λίμπερο: Κούτα.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (AL. BOSCOVIC): Βασιλείου, Τζακίδου, Caetano, Bratuhhina, Χαραλάμπους,Ριαλά – Λίμπερο: Δαϋίδ – Αλλαγές: Xριστοδούλου.