RESPECT στα ΣΟΥΠΕΡ κορίτσια μας!

Τον πρώτο τίτλο της χρονιάς πανηγυρίζει από ψες το βράδυ η Ανόρθωση. Το γυναικείο τμήμα πετόσφαιρας της ομάδας μας, κέρδισε την ΑΕΚ με 3-2 σετ σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι κατακτώντας έτσι το  Super Cup 2018.

Αναλυτικά:
Η ομάδα μας πρόσθεσε άλλο ένα τίτλο στην πλούσια τροπαιοθήκη της. Οι περσινές πρωταθλήτριες κατέκτησαν το βράδυ της Τρίτης 09 Οκτωβρίου μετά από σπουδαίο αγώνα στο Λευκόθεο το 26ο Σούπερ – Καπ Γυναικών και δεύτερο συνεχόμενο, σε ένα αγώνα που διήρκησε  2 ώρες και 17 λεπτά..

Περιγραφή του αγώνα από την επίσημη σελίδα της ΚΟΠΕ
Καλύτερα μπήκε στον αγώνα η Τεχνοοικία ΑΕΚ και με την Αμερικανίδα Στρίμερ αιχμή εξασφάλισε προβάδισμα τριών πόντων 02-05 και 05-08. Η «Μεγάλη Κυρία» έδειχνε να έχει προβλήματα στην υποδοχή, αλλά σταδιακά ανέβασε την απόδοσή της και μείωσε στον πόντο με πόντο της Χαραλάμπους 09-10. Η Τεχνοοικία ΑΕΚ εξακολουθούσε να πατά καλύτερα στο τερέν αφού η Ανόρθωση είχε άστοχες επιλογές (σ.σ. κυρίως η Κιγιάκοβα), ενώ έπαιζε πολύ καλή άμυνα και προηγήθηκε 12-15. Ωστόσο, η παρουσία της Ράντονιτς στο σερβίς έδωσε ώθηση στην Ανόρθωση που ισοφάρισε 15-15. Οι «κιτρινοπράσινες» του Πέτροβιτς στο πρόσωπο της Άριελ Λαβ βρήκαν τη λύση και ξέφυγαν εκ νέου με τρεις 17-20. Οι «κυανόλευκες» του Μπόσκοβιτς επανήλθαν και μείωσαν σε 20-21, αλλά ένας άσος της Λαβ έφεραν τη διαφορά στους τρεις 20-23, ενώ η Ειρήνη Ιωάννου και η Λάβ τέλειωσαν το σετ για τις Λαρνακείς 22-25 που προηγήθηκαν 0-1.

Αντίδραση
Η Ανόρθωση ξεκίνησε πολύ δυνατά το δεύτερο σετ και με άσο της Καετάνο προηγήθηκε 03-00 αναγκάζοντας τον Πέτροβιτς να ζητήσει τάιμ – άουτ. Οι «κυανόλευκες» συνέχισαν να είναι καλύτερες και με λύσεις από το σέρβις και τον κεντρικό άξονα (Χαραλάμπους, Σταυρινίδου) αύξησαν σε 08-02. Η Τεχνοικία ΑΕΚ ανέβηκε αισθητά και με την Λάβ μείωσε στον πόντο 10-09. Ωστόσο, μια κακή υποδοχή βοήθησε την Ανόρθωση με άσο της Σταυρινίδου να αυξήσει στους τέσσερεις 13-09 και ακολούθως με την Χαραλάμπους στο +5 14-09. Οι «κιτρινοπράσινες» προσπάθησαν να επανέλθουν, αλλά η κακή πάσα της Γκόγκιτς έφερε το 16-10 για την Ανόρθωση. Οι παίκτριες του Μπόσκοβιτς ήταν ανώτερες και ξέφυγαν και άλλο 20-12 με την Χαραλάμπους. Η Τεχνοοικία ΑΕΚ προσπαθούσε με την Λαβ να βρει λύσεις, αλλά η Ανόρθωση τέλειωσε το σετ με την Καετάνο 25-16, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τον αγώνα του Σούπερ – Καπ.

Αποφασιστικές οι Λαρνακείς
Οι Κυπελλούχες 2017-18 της Τεχνοοικία ΑΕΚ έδειχναν πιο αποφασιστικές στο τρίτο σετ ενώ ήταν πολύ αποτελεσματικές στο σέρβις και με τις Στρίμερ και Στυλιανού οδήγησαν τον αγώνα στο πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ προηγούμενες 03-08, ενώ προηγήθηκαν 01-06. Την ίδια ώρα οι Πρωταθλήτριες 2017-18 είχαν προβλήματα στην υποδοχή. Ο ένας άσος διαδεχόταν τον άλλο και με την Λαβ η Τεχνοοικία ΑΕΚ αύξησε σε 04-11 με τον Αλ. Μπόσκοβιτς να προσπαθεί να ξυπνήσει τις παίκτριές του. Oι Λαρνακείς πήραν νταμπλ – σκορ δυο φορές 07-14 και 08-16 και είχαν το πάνω χέρι στο σετ. Οι παίκτριες της Ανόρθωσης ήταν άστοχες και έκαναν λάθη στην άμυνα και οι «πρασινοκίτρινες» ξέφυγαν 12-22 «αγκαλιάζοντας» το σετ. H Aνόρθωση δεν τα έβαλε κάτω και με ένα μικρό σερί μείωσε σε 17-23, αλλά η Τεχνοοικία ΑΕΚ τέλειωσε το σετ με την Στρίμερ και προηγήθηκε 1-2.

Νέα ισοφάριση
H Aνόρθωση στο τέταρτο σετ άρχισε πολύ καλά και προηγήθηκε 06-02, με την ομάδα του Πέτροβιτς να προσπαθεί να δείξει αντίδραση και να μειώνει σε 09-07. Η «Μεγάλη Κυρία» όμως έδειχνε σταθερότητα στο σετ και αύξησε σε 13-07, αφού η Τεχνοοικία ΑΕΚ είχε άστοχες επιλογές (Στρίμερ και Λαβ). Η Ανόρθωση κατόρθωνε να διατηρεί τις αποστάσεις παρά την πίεση των Λαρνακέων και με την Σταυρινίδου κοντά στο φιλέ και τη Βασιλείου στο σέρβις προηγήθηκε 16-11. Τα δεδομένα δεν δαφοροποιήθηκαν με την Τεχνοοικία ΑΕΚ να πιέει και την Ανόρθωση να ελέγχει. Οι «κυανόλευκες» με την Άντρεα Χαραλάμπους έγραψαν το 23-14 για να κερδίσουν το σετ με καρφί της Ράντονιτς 25-18 ισοφαρίζοντας εκ νέου σε 2-2.

Έκοβε την ανάσα
Πολύ δυνατό το ξεκίνημα της Τεχνοοικία ΑΕΚ στο τάι – μπρέικ με συνέπεια να προηγηθεί 0-4 με τις Λαβ και Στρίμερ αφού «έπιανε» ότι έκαναν οι παίκτριές της. Η Ανόρθωση ανασυντάχθηκε και με δικό της σερί 00-03 μείωσε σε 03-04. O αγώνας ήταν αμφίρροπος με την Τεχνοοικία ΑΕΚ να ξεφεύγει 08-11 με την Στρίμερ σε κομβικό σημείο του σετ. Η Άντρεα Χαραλάμπους ωστόσο μείωσε για την Ανόρθωση σε 11-12, ενώ οι «κυανόλευκες» ισοφάρισαν 12-12. Το μομέντουμ ήταν με την Ανόρθωση που προηγήθηκε 12-13 ανατρέποντας τα δεδομένα. Ωστόσο, η Τεχνοοικία ΑΕΚ δεν είπε την τελευταία λέξη και επανήλθε αφού προηγήθηκε 14-15 για να απαντήσει η Ράντονιτς για την Ανόρθωση 16-15 και τελικά να πάρει το σετ και με 17-15 και τη νίκη με 3-2 σετ.