Σαν σήμερα: Μετά από 13 χρόνια διπλό στη Λευκωσία (βίντεο)

Σαν σήμερα πριν 13 χρόνια, η ομάδα μας έσπαζε μία αρνητική παράδοση μέσα στη Λευκωσία, μιας και κατάφερε να επιβληθεί της Ομόνοιας στη Λευκωσία και στο ΓΣΠ με 4-2, σπάζοντας μία αρνητική παράδοση που την είχε 13 χρόνια μακριά από νίκη, επί της Ομόνοιας επί Λευκωσιάτικου εδάφους.

Η νέα τότε Ανόρθωση παρουσιάστηκε στο γήπεδο της πρωτεύουσας σαν πραγματικός οδοστρωτήρας. Με εξαιρετική τακτική και μεγάλη κινητικότητα των παικτών μας νικήσαμε με 4-2 μιά υποτονική Ομόνοια μέσα στην έδρα της, σκοράροντας τέσσερα θεαματικά τέρματα. Το σκορ άνοιξε με τον Βόουτερ,  το 2-0 έγινε με τον Κετσπάγια σκορ που ήταν το τελικό για το ημίχρονο. Στη συνέχεια, στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Τσιταϊσβίλι πέτυχε το 3-0. Η συνέχεια δεν ήταν καλή, μιας και δώσαμε δικαίωμα στην Ομόνοια να πιστεύει πως θα μπορέσει να κάνει την ανατροπή. Ομώς ο Φρούσσος έδωσε την λύση κάνοντας το τελικό 4-2 λίγο πριν το τέλος . Ήταν μιά συγκλονιστική νύκτα γιά όσους είχαν την τύχη να βρεθούν εκεί βλέποντας μιά φανταστική Ανόρθωση να παίζει ονειρεμένο ποδόσφαιρο και να κερδίζει και το χειροκρότημα από τους οπαδούς της γηπεδούχου ομάδας. Ο κόσμος μας ήταν εξίσου φανταστικός στην κερκίδα , χωρίς να σταματήσει λεπτό να φορτίζει με την δύναμη του, τους παίκτες της «Μεγάλης Κυρίας».