Ανόρθωση 3 – 2 Νέα Σαλαμίνα: Στη ρωσική ρουλέτα, μίλησε η Ανόρθωση

Ντέρμπι για γερά νεύρα αποδείχθηκε ο αποψινός αγώνας απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα, που στο τέλος βρήκε την Ανόρθωση να κερδίζει στο tie-break τη Νέα Σαλαμίνα και να παίρνει το παιχνίδι με 3-2 σετ.

Το πρώτο σετ, ήταν δραματικό και κρίθηκε στους 52 πόντους, με τη Νέα Σαλαμίνα να αιφνιδιάζει την ομάδα μας και να το κατακτά με 25-27. Μετά το πρώτο χαμένο σετ, το δεύτερο είχε τη δική του σημαντικότητα μιας και έπρεπε οπωσδήποτε να κερδηθεί για να μην κερδίσει ο αντίπαλος το ψυχολογικό πλεονέκτημα. Και αυτό έγινε, η ομάδα μας το πήρε με 25-21 και ισοφάρισε το παιχνίδι σε 1-1.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα της Νέας Σαλαμίνας κατάφερε και το κέρδισε, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα με 2-1. Ωστόσο προ του φάσματος της ήττας, η ομάδα μας ανασυντάχθηκε πήρε οτ τέταρτο σετ με 25-21 και οδήγησε στο tie-break. Εκεί όντας πιο ψύχραιμη και με τη ψυχολογία με το μέρος της, κέρδισε τους «ερυθρόλευκους» με 15-8 και το παιχνίδι με 3-2, παίρνοντας στο τέλος μία σημαντική νίκη, αλλά και δύο σημαντικούς βαθμούς.