Στην Ανόρθωση το Βαρωσιώτικο ντέρμπι!

Η Ανόρθωσις επέστρεψε στη μάχη της τετράδας. Παίζοντας αποφασιστικά κέρδισε στο Βαρωσιώτικο ντέρμπι που έγινε στο Θεμιστόκλειο την Νέα Σαλαμίνα με 3-0 και μείωσε στον πόντο τη διαφορά που τους χωρίζει ενώ η Ανόρθωσις υπερτερεί στα μεταξύ τους παιχνίδια. Οι «κυανόλευκοι» ήταν καλύτεροι και ένιωσαν απειλή από τους φιλοξενούμενους μόνο στο δεύτερο σετ.

Το Βαρωσιώτικο ντέρμπι όπως αναμενόταν πρόσφερε συγκινήσεις στο πρώτο σετ. Η Ανόρθωσις κατάφερε αφού ήταν πιο σωστή στα καίρια σημεία να κερδίσει με 25-20 και να πάρει το ψυχολογικό προβάδισμα του 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο αγώνας ήταν ακόμα καλύτερος και η Ανόρθωσις αποφασισμένη να κερδίσει και να πάρει για τα καλά ώθηση. Από την πλευρά της, η Νέα Σαλαμίνα έδωσε τη δική της μάχη και το σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι «κυανόλευκοι» κάνοντας τα λιγότερα λάθη κέρδισε με 26-24 και έκανε το 2-0.

Στο τρίτο σετ παρά την προσπάθεια της Νέας Σαλαμίνας η Ανόρθωσις ήταν καλύτερη και κέρδισε με 25-19 παίρνοντας και τη νίκη.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(M. Κοντός):Γ. Κοντός,Δημητρίου,Μιχαϊλόβιτς,Τσιάρτσκι, Γ.Χρυσοστόμου,Γκουλέ. Λίμπερο: Πλατρίτης. Α
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(Λ. Ρέινολτς):Χάντ, Ζηκάκης,Μπαγιάν. Σαββίδης, Προδρόμου, Ιαντόλο. Λίμπερο: Βαρνάβα.