Στατιστικά τελευταίας πενταετίας και ο χρόνος της επίτευξης των φετινών γκολ

Στην πιο κάτω στατιστική ανάλυση επιχειρούμε να δούμε τι έκανε η Ανόρθωση την τελευταία πενταετία στις πρώτες 5 αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Περίοδος 2011 – 2012
Στις πρώτες 5 αγωνιστικές της περιόδου 2011-2012 η Ανόρθωση με προπονητή τον Στάνιμιρ Στόϊλοφ κατέγραψε 3 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα αντιμετωπίζοντας κατά σειρά τον Εθνικό Άχνας (0-1), Σαλαμίνα εντός (1-1), ΕΝΠ (0-1), Ομόνοια εντός (0-1) και ΑΛΚΗ (1-3) έχοντας 7 γκολ υπέρ και 3 κατά και 10 βαθμούς στο ενεργητικό της.

Περίοδος 2012-2013
Στα γκολ κατά, πάνε λίγα χρόνια να δούμε τέτοια στατιστικά. 2 μόλις γκολ σε σύνολο 5 αγώνων η Ανόρθωση είχε την περίοδο 2012-2013 όταν υπό τις οδηγίες Ρόνι Λέβι είχε και πάλι 4 νίκες και 1 ισοπαλία όπως φέτος αντιμετωπίζοντας κατά σειρά τις ΑΕΠ (5-1), ΕΝΠ (1-1), Δόξα (0-2), ΑΛΚΗ (3-0), και Απόλλωνα (0-2) με 13 βαθμούς στο ενεργητικό της με 13 γκολ υπέρ και 2 κατά.

Περίοδος 2013-2014
Την περίοδο 2013-2014 η Ανόρθωση έκανε ένα δυνατό ξεκίνημα με 4 νίκες και 1 ήττα με τον Ζόρζε Κόστα στο τιμόνι της τεχνικής ηγεσίας. Τότε σε εκείνα τα πρώτα 5 παιχνίδια, η Ανόρθωση σημείωσε 16 γκολ υπέρ και 5 αφού κατά σειρά έπαιξε με Ομόνοια (3-1), Απόλλωνα (3-1), ΑΛΚΗ (0-4), Δόξα (1-22), Κούκλια (5-1) συγκεντρώνοντας 12 βαθμούς.

Περίοδος 2014-2015
Στην πρώτη περίοδο του Αντρέ Πάους, η Ανόρθωση σκόραρε 8 και δέχθηκε άλλα τόσα, όταν σε ένα δύσκολο ξεκίνημα, σημείωσε 2 νίκες σε 5 αγώνες και ως εκ τούτου πήρε 6 βαθμούς. Κατά σειρά πέρσι η Ανόρθωση αγωνίστηκε με Ομόνοια εκτός (3-2), ΑΕΚ (2-1), Ερμής (1-0), ΑΠΟΕΛ (2-0) και Αγία Νάπα (4-1)

Περίοδος 2015-2016
Φέτος, η Ανόρθωση αγωνίστηκε με ΑΕΛ (2-0), Νέα Σαλαμίνα (1-3), Εθνικό Άχνας (3-0), Ομόνοια (0-0), και Δόξα (2-1) έχοντας 8 γκολ υπέρ και 2 γκολ κατά συγκεντρώνοντας 13 βαθμούς.

Ο πίνακας των πιο πάνω:
timegoal
Τα γκολ και ο χρόνος που επιτεύχθηκαν
Δέκα γκολ σε αυτές τις πρώτες πέντε αγωνιστικές πέτυχε η Ανόρθωση ενώ δέχθηκε μόλις δυο, στατιστικά που δείχνουν έστω και νωρίς, την αλλαγή στην φετινή χρονιά και τις βλέψεις για πρωταγωνιστική πορεία.

Από τα 10 τέρματα υπέρ, τα 7 σημειώθηκαν μέσα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», και τα άλλα 3 στη μια από τις 2 εξόδους της Ανόρθωσης, στο στάδιο «Αμμόχωστος» όταν η «Κυρία» αντιμετώπισε τη Νέα Σαλαμίνα.

Πιο κάτω δείτε το πίνακα με το χρόνο που η Ανόρθωση πέτυχε τα γκολ της μέχρι στιγμής.