ΑΠΟΕΛ 6 – 4 Ανόρθωσις: Έφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό

Μια ανάσα από μια πολύ σημαντική νίκη έφτασε απόψε η φουτσαλική Ανόρθωση ωστόσο η έλλειψη καθαρού μυαλού σε κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης, δεν έφερε το ποθητό αποτέλεσμα. Σε έναν αγώνα που οι φουτσαλιστές του Γιώργου Κυριάκου κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα ασφαλείας και να χάσουν ευκαιρίες να το διευρύνουν, η ομάδα μας γνώρισε την τρίτη της φετινή ήττα και έτσι θα παραμείνει μέχρι νεωτέρας στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που είχε τη θέληση αλλά ο ΑΠΟΕΛ την ουσία που πήρε προβάδισμα στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης. Πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Κουππάρης έφερε το παιχνίδι στα ίσα με όμορφο γκολ στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες 1-1. Όλα τα λεφτά ήταν το δεύτερο ημίχρονο με την Ανόρθωση να μπαίνει δυναμικά και να παίρνει γρήγορα προβάδισμα με 2 γκολ του Χαρή που επανήλθε μετά από δίμηνη απουσία λόγω τραυματισμού. Και ενώ υπήρξαν οι ευκαιρίες για να κλειδώσουμε τη νίκη, ο ΑΠΟΕΛ όχι μόνο μείωσε σε 2-3 αλλά κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα παίζοντας με flying keeper. Ενδιάμεσα η Ανόρθωση είχε δοκάρι με τον Πορτογάλο Χιούγκο ενώ μια στιγμιαία αδράνειας έφερε το 4-3 για τους γηπεδούχους. Ο προπονητής της ομάδας ρίσκαρε παίζοντας και αυτός ουσιαστικά χωρίς τερματοφύλακα με αποτέλεσμα μετά από ένα μπαράζ γκολ να διαμορφωθεί το τελικό 6-4 με δράστη τον Χιούγκο.