Ήττα και βαθμολογική υποχώρηση

Τη δεύτερη συνεχόμενη της ήττα στο πρωτάθλημα, γνώρισε χθες το βράδυ η Ανόρθωση, η οποία ηττήθηκε με 3-1 σετ από τη Νέα Σαλαμίνα στο «Σπύρος Κυπριανού».

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν και πήραν το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες με 26-24, παίρνοντας έτσι και το ψυχολογικό πλεονέκτημα για τη συνέχεια. Το δεύτερο σετ κατέληξε πάλι σε «ερυθρόλευκα» χέρια, καθώς οι γηπεδούχοι το πήραν με 25-20. Η ομάδα αντέδρασε στο τρίτο σετ, το οποίο κατάφερε να κερδίσει με 25-16 και να μπει εκ νέου στη διεκδίκηση της νίκης ή του βαθμού. Κάτι τέτοιο δε συνέβη, καθώς η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε το τέταρτο σετ με 25-17 και συνάμα το παιχνίδι.

Με αυτή την ήττα, η ομάδα μας υποχώρησε στην τέταρτη θέση και υπερτερεί της Νέας Σαλαμίνα που βρίσκεται στην 5η στην αναλογία των σετ.