Κύπελλο πάνω τους πριν δύο χρόνια (φωτογραφίες)

Επί της ευκαιρίας της σημερινής αναμέτρησης απέναντι στην Ομόνοια για τον τελικό Κυπέλλου πετόσφαιρας ανδρών, κάνουμε μία μικρή αναδρομή πριν από δύο χρόνια (/4/2012), όταν πάλι απέναντι στην ίδια ομάδα η Ανόρθωση επικράτησε με 3-1 και κατάκτησε ακόμη ένα τίτλο Κυπέλλου.Η Ανόρθωση νίκησε την Ομόνοια με 3-1 (30-28, 21-25, 32-30, 25-22) στον τελικό στη Λάρνακα και κατέκτησε το Κύπελλο Κύπρου 2012. MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιάννης Μαντέκας της Ανόρθωσης.

Ο αγώνας ήταν εξαιρετικός προσφέροντας πλούσιο θέαμα και βόλεϊ υψηλού επιπέδου στους φίλους της πετόσφαιρας. Στο πρώτο σετ η «Κυρία» χρειάστηκε να φτάσει στο 30-28  για να πάρει το προβάδισμα, ενώ στη συνέχεια οι τριφυλλοφόροι ισοφάρισαν σε 1-1 παίρνοντας το 2ο σετ με 25-21 δείχνοντας ότι θα παλέψουν με όλες τους τις δυνάμεις για τον τίτλο. Το κρίσιμο τρίτο σετ είχε ανάλογη εξέλιξη με το πρώτο όπου μετά από συνεχείς εναλλαγές στο σκορ η ομάδα μας κατάφερε να επικρατήσει στις λεπτομέρειες με 32-30 παίρνοντας το προβάδισμα με 2-1 σετ. Στο τρίτο σετ η Ομόνοια φάνηκε να μένει από δυνάμεις και με την ψυχολογία εναντίον της λόγω της απώλειας του τρίτου σετ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-5 και 16-11 και ο τίτλος άρχισε να παίρνει «κυανόλευκο» χρώμα. Η Ανόρθωση παίζοντας εξαιρετικά και περιορίζοντας τα λάθη, κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα παρά τη μείωση του σκορ από την Ομόνοια και κατέκτησε το τέταρτο σετ με 25-22 και τον αγώνα με 3-1 σετ παίρνοντας έτσι το κύπελλο.