Τελικό: Αλκή 0-4 Ανόρθωση

Τρίτη αγωνιστική και η ομάδα μας δίνει σημαντικό παιγνίδι απέναντι στην Αλκή στο ΓΣΖ. Η ομάδα της Λάρνακας αγωνίζεται κυρίως με νεαρούς και Κύπριους ποδοσφαιριστές αλλά αυτό δεν πρέπει να φέρει τον εφησυχασμό από κανένα μας. Αντίθετα, πρέπει να είμαστε σοβαροί και πειθαρχημένοι για πάρουμε την τρίτη συνεχόμενη νίκη μας στο πρωτάθλημα και την ίδια ώρα να αποκτήσουν μεγαλύτερη αξία οι νίκες μας επί Ομόνοιας και Απόλλωνας στην αρχή του πρωταθλήματος. Ο Ζόρζε Κόστα πλην των τραυματιών Μαραγκού και Σιέλη δεν αντιμετωπίζει άλλα προβλήματα και έχει όλα τα «όπλα» στη διάθεσή του για τον αγώνα στο ΓΣΖ. Το Anorthosis24 σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα.

Αρχική εντεκάδα:

Βαλβέρδε, Τζ.Δημητρίου, Ζόρζε, Παβίσεβιτς, Άντιτς, Μάκος, Αλέξα, Γκαρσία, Φοφανά, Κάλβο, Κολαούτι

Το Live του anorthosis24

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

83′-Πολύ καλή ευκαιρία μετά από σουτ του Γκρικαλασβίλι.

82′-ΓΚΟΛ: Εξαιρετική μπαλιά του Κάλβο και από κοντά ο Κολαούτι το 0-4.

78′-Τρίτη αλλαγή για την Ανόρθωση. Έξω ο Φοφανά μέσα ο Μπεν Σουσιάν.

72′-ΓΚΟΛ: Τρίτο γκολ για την Ανόρθωση με τον Τόνι Κάλβο μετά από εξαιρετική κίνηση του Φοφανά.

67′- Αλλαγή για την ομάδα μας. Ο Γκριγκαλασβίλι αντικαθιστά τον Γκαρσία

66′-Ευκαιρία για την Αλκή με τον Παναγιώτου μετά από αδράνεια στην άμυνα της όμαδας μας.

59′-Αλλαγή για την ομάδα μας. Ο Οχαγιόν παίρνει τη θέση του Μάκου

48′- Κακό διώξιμο από τον Άντιτς και λίγο έλειψε να γίνει το 1-2.

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου χωρίς κάποια αλλαγή από τον Ζόρζε Κόστα

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45’+2′-Εκτέλεση φάουλ του Κάλβο από αριστερά, φάση διαρκείας στην αντίπαλη περιοχή, όμως οι Αλέξα και Γκαρσία δεν κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στα δίκτυα.

45′- Σουτ του Κυπριανού η μπάλα φέυγει έξω.

42′- ΓΚΟΛ: Νέο λάθος γύρισμα στην άμυνα της Αλκής, ο Φοφανά προλαβαίνει τον αντίπαλο τερματοφύλακα και πλασάρει για το 0-2.

38′- Λάθος στην άμυνα της Αλκής, ο Κολαόυτι πίεσε τον αντίπαλο τερματοφύλακα όμως η προβολή του κατέληξε άουτ.

Πρώτα 30′ λεπτά στον αγώνα με την ομάδα μας να έχει την υπεροχή. Πέραν όμως από το γκολ δεν έχουμε καταφέρει να απειλήσουμε ουσιαστικά την αντίπαλη εστία.

19′- ΓΚΟΛ: Εκτέλεση φάουλ από τον Γκαρσία, κεφαλιά ασσίστ από τον Κολαούτι και ο Αλέξα από κοντά κάνει το 0-1 με κεφαλιά.

15′- Καλή κίνηση του Λαίφη από τα αριστερά, αλλά το σουτ του απεκρούστηκε εύκολα από τον Βαλβέρδε.

9′- Πρώτη καλή φάση στον αγώνα. Ο Αλέξα κάνει την σέντρα από τα δεξιά με τον Άντιτς να μην μπορεί να στείλει από κοντά τη μπάλα στα δίκτυα.