ΤΕΛΙΚΟ: Ανόρθωσις – Gent (1-2)

Ζωντανή ενημέρωση για το φιλικό της ομάδας μας απέναντι στη Βελγική Γάνδη. Το δεύτερο φιλικό της ομάδας μας στην Ολλανδία όπου βρίσκεται για την προετοιμασία, καθώς το πρώτο ήταν απέναντι στην τοπική Presikhaaf, ομάδα τρίτης κατηγορίας της Ολλανδίας, παιγνίδι που επικρατήσαμε με 4-0. Δύο τέρματα είχε πετύχει ο Φοφανά, ένα ο Ρέζεκ από το σημείο του πέναλτι και ένα ο Οχαγιόν. Στο σημερινό φιλικό ο προπονητής της ομάδας Χριστάκης Κασσιανός αναμένεται να ανοίξει λίγο τα χαρτιά του, για την ομάδα που προτίθεται να παρατάξει στα πρώτα μας Ευρωπαϊκά παιγνίδια.

• ΤΕΛΟΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ. 1-2 τελικό σκορ
  • 85′ ΓΚΟΛ  Η Γάνδη γυρίζει το παιχνίδι σε 1-2 με κεφαλιά, μετά από στημένη φάση
  • 82′ Ζαχαρίας Θεοδώρου κλέβει την μπάλα, πιάνει το σουτ, σε κόρνερ ο τερματοφύλακας. Περνά ανεκμετάλλευτο
  • 81′ Μακρής στη θέση του Φοφανά
  • 80′ ΓΚΟΛ Ισοφαρίζει η Γάνδη σε 1-1 με κοντινό σουτ
  • 79′ Οικονόμου αντί Γκάλαμαζ
  • 75′ Ντεμπουτάρει ο Κολαούτι, αντικαθιστώντας το Ρέζεκ
  • 68′ Λοϊζίδης αντί Άντιτς
  • 64′ Ζαχαρίας Θεοδώρου αντί Αλέξα. Ο τελευταίος παραδίδει το περιβραχιόνιο στον Οκκά.
  • 59′ Ο Μαρσίνιο τροφοδοτεί το Φοφανά, ο τελευταίος κάνει τη σέντρα που έχει αποδέχτη τον Οκκά στην αντίπαλη περιοχή, η κεφαλιά του αρχηγού θα περάσει όμως έξω
  • 57′ Έξω ο Γκριγκαλασβίλι, μέσα ο Μαρσίνιο
  • 54′ Εντυπωσιακή απόκρουση Βαλβέρδ στην αντεπίθεση των Βέλγων
  • 53′ Κόρνερ για την Ανόρθωση. Γκριγκαλασβίλι στην εκτέλεση, δίχως καμιά τύχη
  • 48′ Κόρνερ για τη Γάνδη, πέρασε δίχως κίνδυνο
  • ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΜΕΡΟΥΣ
  • Δυο αλλαγές από τον Χριστάκη Κασσιανό. Έξω οι Κάλβο και Παβίσεβιτς, στη θέση τους Οκκάς και Ζορζ. Σύμφωνα με το anorthosis.com, η Γάνδη έχει αλλάξει πλήρως την 11άδα της.
  • ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
  • 44′ ΓΚΟΟΟΛ Με την εκτέλεση του κόρνερ από τον Κάλβο, ο Αλέξα με κοντινή προβολή έγραψε το 1-0!
  • 43′ Απ’ ευθείας φάουλ του Ρέζεκ, σε κόρνερ ο Λόπεζ
  • 43′ Πρώτο κόρνερ για την ομάδα μας
  • 37′ Επάνοδος Γκάλαμαζ
  • 35′ Ο Ρέζεκ τροφοδοτεί τον Κάλβο στην περιοχή που πλασάρει άουτ
  • 33′ Κτύπημα στο πρόσωπο του Γκάλαμαζ από αντίπαλο. Προσωρινά εκτός και αγωνιζόμαστε με 10 ποδοσφαιριστές.
  • 25′ Αποκρούει ο Βαλβέρδ!
  • 24′ Πέναλτι για τη Γάνδη. Το παραχώρησε ο Λαΐφης
  • 17′ Εκτέλεση φάουλ του Κάλβο, ο Φοφανά στην κίνηση το σουτ, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Lopez
  • 10′ Πρώτη καλή στιγμή με το μακρινό σουτ του Ρέζεκ που ήταν άστοχο
  • Βαλβέρδ κάτω από τα δοκάρια, Άντιτς και Λαΐφης δεξιά και αριστερά των Γκάλαμαζ και Παβίσεβιτς. Αλέξα και Μαραγκός στα χαφ, μπροστά τους ο Γκριγκαλασβίλι. Φοφανά και Κάλβο στα άκρα της επίθεσης και ο Ρέζεκ κεντρικός κυνηγός
  • ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ
  • Το περιβραχιόνιο του αρχηγού στον Νταν Αλέξα
  • Αντρέας Αβραάμ (βρίσκεται στη Γερμανία για εξετάσεις), Τζέισον Δημητρίου (είναι σε περίοδο αποθεραπείας) και Σιέλης (αιμάτωμα στον αστράγαλο σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση) δεν θα αγωνιστούν σήμερα
  • Οι εντεκάδες σύμφωνα με την επίσημη ιστοσελίδα anorthosis.com:

Ανόρθωσις: Βαλβέρδε, Άντιτς, Λαΐφης, Γκάλαμαζ, Παβίσεβιτς, Αλέξα, Κάλβο, Μαραγκός, Ρέζεκ,Γκρικαλασβίλι και Φοφανά.

Gent: Lopez, Hubert, Kage, Kola, Lepoint, Padt, Scapini, Soumahono, Zukanovic, Camepeel και Savic