Ανόρθωσις – Παναθηναϊκός 2-0: Κέρδισε ο πιο έτοιμος

Αποκαλυπτήρια είχαμε σήμερα για τον κόσμο της ομάδας μας, αφού για πρώτη φορά παρακολουθήσαμε – τηλεοπτικά – τη νέα Ανόρθωση του Χριστάκη Κασσιανού.

Πιο δυνατά μπήκε η πιτσιρικαρία του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι, σαστίζοντας στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο τους ποδοσφαιριστές μας. Στην πορεία, οι παίχτες του Χρίστου Κασσιανού ισορρόπησαν το παιχνίδι και προσπάθησαν να φτάσουν στο αντίπαλο γκολπόστ. Αρνητικός σε αυτή την προσπάθεια ο Γκριγκαλασβίλι που δεν κατάφερνε να κάνει αυτό που ζητούσε ο Κύπριος κόουτς, δηλαδή να περάσει την μπάλα μπροστά, στο Γιάννο Οκκά. Η ομάδα μας, απειλούσε κυρίως με τις ατομικές ενέργειες του Φοφανά και τα στημένα του Οχαγιόν.

Παρόλ’ αυτά, η Μεγάλη Κυρία έγινε επικίνδυνη σε δυο τουλάχιστον περιπτώσεις, με δράστες τους Αλέξα και Οκκά. Πανομοιότυπες οι φάσεις, σε 14′ και 30′, με τους ποδοσφαιριστές μας να μην κατορθώνουν να “κερδίσουν” τον Καρνέζη.

Ότι δεν κατάφερε στο πρώτο, το έκανε με το καλημέρα του δευτέρου μέρους η ομάδα μας, οπότε και παρουσιάστηκε με τον Κολαούτι αντί του Γκριγκαλασβίλι. Συγκεκριμένα, στο 50′ κερδίσαμε πέναλτι σε χέρι στην αντίπαλη περιοχή, το οποίο ο Άντιτς μετέτρεψε σε γκολ, γράφοντας το 1-0.

Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός έψαξε την ισοφάριση, έχοντας όμως προφανές πρόβλημα ομοιογένειας λόγω και των πολλών αλλαγών του κ. Γιάννη Αναστασίου. Η ομάδα μας κράτησε καλά κλειστούς τους διαδρόμους προς την εστία του Βαλβέρδ, ενώ στο 75ο λεπτό, ο Ζαχαρίας Θεοδώρου που μόλις είχε μπει στο παιχνίδι διπλασίασε τα τέρματα του Φοίνικα.

Χωρίς κάτι αξιοσημείωτο κύλησε ο εναπομείναν χρόνος, με αρκετές αλλαγές για τις δυο ομάδες.

Τι κρατάμε:

• Η Ανόρθωσις είναι ακόμα στην προετοιμασία και προφανώς τα πόδια των ποδοσφαιριστών μας είναι βαριά
  • Ο Φοφανά ήταν ίσως ο καλύτερος και πιο κινητικός μας παίχτης. Σε αρκετές περιπτώσεις, μόνο με φάουλ μπορούσαν να τον σταματήσουν οι αντίπαλοι.
  • Ο Γκριγκαλασβίλι, αλλά και γενικότερα η ανάπτυξη της ομάδας από τον άξονα δεν ικανοποίησαν.
  • Δεν μπορέσαμε να δούμε αρκετά πράγματα από τον Κολαούτι, αφού δεν τροφοδοτήθηκε όσο θα ήθελε.
  • Στιβαρή έδειξε η μεσοαμυντική μας λειτουργία. Ότι πέρασε από αυτούς, σταμάτησε στο Βαλβέρδ.
  • Αισιοδοξούμε ότι στο επόμενο φιλικό με τον Απόλλωνα την Παρασκευή, η Ανόρθωσις θα βγάλει περισσότερη ποιότητα, καθώς οι ποδοσφαιριστές θα είναι και πιο ξεκούραστοι.

Το φιλμ του αγώνα, έτσι όπως το μεταδώσαμε ζωντανά στο Anorthosis24

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

• 89′ Αλλαγή: Φεύγει ο Λαΐφης, στο δεξί άκρο ο Άντιτς και μέσα ο Λοϊζίδης
  • 87′ Αλλαγή: Ο Οικονόμου αντικαθιστά τον Γκάλαμαζ
  • ΣΧΟΛΙΟ: Τελευταίο πεντάλεπτο, οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού φαίνεται να προδόθηκαν από τις δυνάμεις τους
  • 84′ Αλλαγή για την ομάδα μας: Ανδρέας Αβραάμ που αποθεραπεύτηκε, αντί Μοσέ Οχαγιόν.
  • 83′ Ατομική ενέργεια του Φοφανά, σουτ έξω
  • 82′ Τετ-α-τετ του Κολαούτι, δεν θα καταφέρει όμως να σκοράρει.
  • 78′ Αλλαγή για την ομάδα μας. Ζορζ αντί Παβίσεβιτς.
  • 75′ ΓΚΟΟΟΛ Ο νεοεισελθόν Ζαχαρίας Θεοδώρου με σουτ στη γωνία χρίζεται σκόρερ!
  • 74′ Κόρνερ για την Ανόρθωση από αριστερά όπως επιτίθεται η ομάδα μας
  • 73′ Αλλαγή για τον Χρίστο Κασσιανό: Ζαχαρίας Θεοδώρου αντί Χρίστου Μαραγκού.
  • 71′ Άντιτς εντός περιοχής γυρίζει στο Μαρσίνιο, αφήνει για το Φοφανά, τα σου του τελευταίου έξω από την περιοχή θα περάσει έξω…
  • ΣΧΟΛΙΟ: Στα 25 λεπτά στο δεύτερο μέρος δεν έδειξαν κάτι οι δυο ομάδες. Από τη μια δεν καταφέραμε να τροφοδοτήσουμε τον Κολαούτι, από την άλλη ο Παναθηναϊκός με αρκετές αλλαγές δεν βρίσκει διαδρόμους προς την εστία μας.
  • 64′ Κόρνερ παραχωρεί ο Βραζιλιάνος για τον ΠΑΟ, περνά ανεκμετάλλευτο.
  • 63′ Αλλαγή για την ομάδα μας. Μαρσίνιο αντί Οκκά.
  • 50′ ΓΚΟΟΟΛ 1-0 από την εκτέλεση πέναλτι του Άντιτς
  • 50′ Πέναλτι για την Ανόρθωση μετά από χέρι στην περιοχή του ΠΑΟ!
  • 47′ Καλή εκτέλεση μακρινού φάουλ από το Μαραγκό, στα χέρια του αντίπαλου τερματοφύλακα
  • Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τον Κολαούτι στην 11άδα στη θέση του Γκριγκαλασβίλι

HΜΙΧΡΟΝΟ

• 44′ Σουτ του Οχαγιόν από πλάγια θέση, ο Καρνέζης θα πει “όχι”. Προηγήθηκε συνδυασμός Μαραγκού-Γκριγκαλασβίλι-Οχαγιόν
  • ΣΧΟΛΙΟ: Η Ανόρθωσις έχει ισοζυγίσει το παιχνίδι, ωστόσο ακόμα δεν μπορεί να φτάσει ορθόδοξα μπροστά στο αντίπαλο γκολποστ.
  • 30′ Φάουλ πλάγια δεξιά κερδίζει ο Μαραγκός. Εκτελεί ο Οχαγιόν, συστήνει την μπάλα στον Οκκά, καταφέρνει να… χάσει την ευκαιρία.
  • ΣΧΟΛΙΟ: Το κέντρο μας δυσκολεύεται να κάνει παιχνίδι και να τροφοδοτήσει τους επιθετικούς. Περιοριζόμαστε στις εμπνεύσεις του Φοφανά.
  • 26′ Μπλοκάρει ο Βαλβέρδ το ξαφνικό σου του Γιαννιτσάνη
  • ΣΧΟΛΙΟ: Καλύτερος ο Παναθηναϊκός στο πρώτο 25λεπτο, κρατά μπάλα, η Ανόρθωσις ψάχνει να κτυπήσει στην κόντρα
  • 20′ Κόρνερ για την ομάδα μας, ανεκμετάλλευτο.
  • 14′ Απίστευτη ευκαιρία από τον Αλέξα. Μόνος με τον τερματοφύλακα εξ επαφής δεν κατάφερε να βγει νικητής.
  • 13′  Φάουλ σε καλό σημείο. Εκτελεί ο Οχαγιόν, κόρνερ
  • 8′ Κόρνερ από τα πόδια του Λαΐφη. Νέο κόρνερ από το Μαραγκό. Μπλοκάρει ο Βαλβέρδ.
  • 6′ Απόκρουση του Βαλβέρδ απομακρύνει τον κίνδυνο.