Το παιγνίδι του αιώνα! (βίντεο)

Ανέκαθεν τα παιγνίδια Ανόρθωση – ΑΠΟΕΛ χαρακτηρίζονταν από το ανοιχτό και επιθετικό ποδόσφαιρο των δύο ομάδων. Ένα από τα καλύτερα παιγνίδια μεταξύ των δύο ομάδων, και για πολλούς το καλύτερο των Κυπριακών γηπέδων τα τελευταία χρόνια, ήταν το 1-1 στο Αντώνης Παπαδόπουλος την ποδοσφαιρική περίοδο 2004 – 2005.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα μας ήταν κυρίαρχη στον αγώνα, ήταν εντυπωσιακή, αλλά πέτυχε μόνο ένα τέρμα. Ήταν ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, ισοπεδωτικό για τον αντίπαλο, από μία ομάδα που είχε στις τάξεις της ποδοσφαιριστές όπως ο Τιμούρ, ο Βόουτερ, ο Κινκλάντζε και ο Φρούσσος.

Το ΑΠΟΕΛ ήταν τυχερό καθώς ισοφάρισε από εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να κοντράρει στο τοίχος. Στο δεύτερο ημίχρονο, η μπάλα ανεβοκατέβαινε στις δύο εστίες με τις δύο ομάδες να έχουν τις ευκαιρίες τους να πάρουν το παιγνίδι, αλλά το τελικό σφύριγμα βρήκε Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ στο 1-1.