Κυανόλευκη υπεροχή στην προϊστορία

Δύο λευκές ισοπαλίες και μια ήττα είναι τα μόνα μελανά σημεία στην προϊστορία των παιχνιδιών μας με την Αλκή τα τελευταία 23 χρόνια.

Πιο συγκεκριμένα από την περίοδο 1990-91 μέχρι σήμερα η ομάδα μας αντιμετώπισε την Αλκή σε 14 αναμετρήσεις. Από αυτές τις 14 αναμετρήσεις κέρδισε τις έντεκα, εξήλθε ισόπαλοι δίχως τέρματα τις δύο και ηττήθηκε σε μια αναμέτρηση.

Μεγαλύτερη σε έκταση νίκη ήταν εκείνη την περίοδο 2002-03 όπου και διαλύσαμε την Αλκή με 1-7. Την μοναδική μας ήττα την γνωρίσαμε μια χρονιά νωρίτερα όπου και ηττηθήκαμε με 1-0 από την Αλκή του Ίλιε Ντουμιτρέσκου, το ματς εκείνο αν και δεν ήταν η αιτία ήταν το τελευταίο του  Γιάννη Μαντζουράκη ο οποίος επικαλούμενος οικονομικούς λόγους παραιτήθηκε από προπονητής της ομάδας μας.