Ανόρθωσις 3 – 0 Αναγέννηση: Πήραμε και αυτό το ντέρμπι

Η Ανόρθωσις κέρδισε το ντέρμπι κορυφής, νικώντας με 3-0 την Αναγέννηση και συνεχίζει να προηγείται στο πρωτάθλημα με 19 βαθμούς, έναντι 18 της Νέας Σαλαμίνας που έχει περάσει στη δεύτερη θέση, πάνω από την Αναγέννηση, η οποία έχει 17 βαθμούς και ισοβαθμεί πλέον με την ΑΕΚ Καραβά.

Στο Θεμιστόκλειο, οι δυο ομάδες απέδωσαν πολύ καλό βόλεϋ με την ομάδα μας να έχει σχεδόν διαρκώς το προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο σετ αλλά και την Αναγέννηση να παρακολουθεί διαρκώς από κοντά, μέχρι που έφερε το σετ στα ίσα και συγκεκριμένα στο 22-22. Στο θρίλερ που ακολούθησε, η Μεγάλη Κυρία είχε πιο καθαρό μυαλό και πήρε το 1ο σετ με 27-25.

Η ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ, μόνο που η Αναγέννηση κατάφερε να ισοφαρίσει πολύ νωρίτερα σε 11-11. Οι φιλοξενούμενοι πήραν και το προβάδισμα στο 14-13 αλλά η Ανόρθωσις επανήλθε στην πρωτοπορία και το σετ απέκτησε άγρια ομορφιά. Οι δύο ομάδες απέδιδαν εξαιρετικό βόλεϊ αλλά ένα ξέσπασμα των παικτών του Φοίνικα μας οδήγησε στην κατάκτηση του σετ με 25-22

Στο τρίτο σετ η Αναγέννηση ξεκίνησε δυνατά με στόχο την ανατροπή του ματς και προηγήθηκε με 8-6.  Η Ανόρθωσις αντέδρασε δυναμικά κατορθώνοντας να ανατρέψει γρήγορα το εις βάρος της σκορ. Ακολούθως απέκτησε μια σημαντική διαφορά 13-8, γεγονός που την βοήθησε να κερδίσει με σχετική ευκολία και το τρίτο σετ με 25-18 και μαζί και τον αγώνα με 3-0 σετ.