LIVE: Ανόρθωσις – ΑΕΛ 1-1 (Τελικό)

Το Anorthosis24 βρίσκεται στο Αντώνης Παπαδόπουλος, όπου θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό τα όσα συμβαίνουν στο παιγνίδι. Η ομάδα μας δίνει το δεύτερο από τα τρία συνεχόμενα ντέρμπι, και μόνος στόχος είναι η νίκη η οποία θα μας διατηρήσει στο +3 από το ΑΠΟΕΛ (σε περίπτωση που νικήσει την ΑΕΠ), και θα πάμε με την καλύτερη ψυχολογία στο παιγνίδι του ΓΣΠ. Η ΑΕΛ είναι μία δυνατή αντίπαλος, έχει ταχύτητα, και είναι πολύ καλή στα στημένα. Η Ανόρθωση έχει όμως την ποιότητα για να πάρει την δέκατη συνεχόμενη νίκη της και να κάνει ακόμη ένα μικρό άλμα για τον τίτλο.

Οι συνθέσεις:

Ανόρθωσις: Βαλβέρδε, Σκοπελίτης, Αλεξα, Σπαντάτσιο, Ίλιτς, Άντιτς, Σιέλης, Ιτζάκι, Ρέζεκ, Ζορζ, Λαμπόρδε

ΑΕΛ: Ντεγκρά, Αϊρόσα, Ουόν, Τζούνιορ, Αϊρόσα, Ντεντέ, Νικολάου, Εντμάρ, Μπεμπέ, Εμπο, Κωνσταντίνου

3′ Δύο προϋποθέσεις μέχρι τώρα μια για εμάς και μια για την ΑΕΛ.

6′ Έφευγε μόνος ο Ρέζεκ, ανατροπή από πίσω, φάουλ σε καλό σημείο για την ομάδα μας. Κίτρινη στον παίκτη της ΑΕΛ που θα μπορούσε να ήταν κόκκινη.

8′ Εκτελείται το φάουλ από τον Σπαντάτσιο, η μπάλα καταλήγει στο τείχος και άουτ

12′ Κλασσική ευκαιρία από τον Ρέζεκ, όταν σε γύρισμα του Ρέζεκ δεν τελείωσε σε πρώτο χρόνο την φάση με αποτέλεσμα να βγει άουτ η μπάλα.

19′ Κίτρινη στον Αλέξα που χάνει το ματς με τον ΑΠΟΕΛ. Πολύ σκληρό παιχνίδι από πλευράς της ΑΕΛ

23′ Δίλεπτη διακοπή λόγω τραυματισμού του Βαλβέρδε σε σύγκρουση με τον Κωνσταντίνου.

26′ Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ, Ο Ορλάντο Σα στην θέση του Μιχάλη Κωνσταντίνου

28′ Πρώτη καλή ευκαιρία με την ΑΕΛ με κεφαλιά του Ορλάντο Σα, να καταλήγει άουτ.

32′ Εκτελέστηκε γρήγορα φάουλ, και Ο Λαβόρδε απο ευνοϊκή θέση πλάγια έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ντεγκρά

35′ Γκολάρα Ρέζεκ!!! Απευθείας φάουλ από τα 30 μέτρα πήγε στην δεξιά γωνιά του Ντεγκρά!

39′ Προκλητικοί οι παίκτες της ΑΕΛ, θέλουν να πάρουν το ματς στα νεύρα και να βγούμε εκτός ελέγχου

40′ Φάουλ πάνω στον Άντιτς,κλείνει τα μάτια ο διαιτητής και το κόρνερ για την ΑΕΛ

41′ Καλή προϋποθέση αντεπίθεση αλλά την μεταβίβαση του Λαβόρδε την ανακόπτει τελευταία στιγμή ο Ετμάρ

41′ Κίτρινη και στον Ζορζ, για ένα φάουλ το οποίο σε αντίστοιχα οι παίκτες της ΑΕΛ  απλά παρατηρήθηκαν

45′ Τρία λεπτά καθυστερήσεων.

Τέλος ημιχρόνου. Ένα πολύ σκληρό παιχνίδι κυρίως απο πλευράς ΑΕΛ. Ο διαιτητής του αγώνα χαρίστικε σε αρκετές περιπτώσεις στους ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ. Η ομάδα μας πατά καλά στον αγωνιστικό χώρο, δείχνει πάθος και δύναμη στο παιχνίδι της. Ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με ένα πανέμορφο γκολ του Ρέζεκ με το οποιο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Αλλαγή για την ομάδα μας. Ο Μάστρου παίρνει την θέση του Βαλβέρδ κάτω απο τα δοκάρια.

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

50΄Καλή προϋπόθεση αλλά τόσο η πάσα του Ρεζεκ όσο και το γύρισμα του Ιτζακι δεν ήταν τα αναμενόμενα

52′ Εκτός φάσης κτύπημα περνά απαρατήρητο από τον Τσαγκαρη

53’Κόρνερ για την ΑΕΛ καλή προϋπόθεση αλλά ο Άντιτς τους κλέβει την μπουκιά

54’Αντεπίθεση από τον Λαβόρδε, ωστόσο στην τελική του πάσα δεν βρήκε τον Ρέζεκ

54΄Κάρτα για τον Σιέλη. Επιλεκτικά τις δίνει ο Τσαγγάρης.

55′ Καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ, η μπάλα λίγο έξω από το δοκάρι του Μάστρου

62′ Καλύτερη η ΑΕΛ στα πρώτα  λεπτά του β΄ ημιχρόνου

63′ Σουτ από τον Νικολάου πάνω από τα δοκάρια του Μάστρου.

68′ Κόκκινη στον Σιέλη, Δεύτερη κίτρινη. Συνεχίζεται το show Tσαγγάρη

69′ Γκολ για την ΑΕΛ με κεφαλιά του Ντεντέ

74′ Κάρτα στον Κόλιν.

77′ Κλασσική ευκαιρία με τον Ιτζάκι, Κοντινή κεφαλιά την βγάζει άουτ.

80′ Εξ επαφής ο Ιτζάκις προ κενής εστίας βγάζει την μπάλα άουτ.

89΄Κόκκινη ο Ντεντέ. Κατόπιν εορτής για τον Τσαγγάρη

90′ Φάουλ στις καθυστερήσεις πέρασε ανεκμετάλλευτο.