Όταν ο Λάμπρου έγινε σέντερ φορ (βίντεο)

Μία  νίκη, μια ήττα και μια ισοπαλία ήταν ο απολογισμός τις πρώτες τρεις αγωνιστικές της περιόδου 2006-7, έτσι γίνεται εύκολα κατανοητό πως για μια ομάδα του βεληνεκούς της Ανόρθωσης η νίκη την τέταρτη αγωνιστική αποτελούσε μονόδρομο, αν ήθελε να έχει βλέψεις διάκρισης στο πρωτάθλημα.

Αντίπαλος για την τέταρτη αγωνιστική ο Εθνικός Άχνας. Παρά το ευνοϊκό ξεκίνημα και το γρήγορο γκολ του Κόνσλεϊ  στο 3’ της αναμέτρησης, το παιχνίδι πήρε διαφορετική τροπή με τον Εθνικό να ισοφαρίζει σε 1-1. Πήραμε ξανά προβάδισμα στο 72’ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Νικολάου, για να μας ισοφαρίσει ο Εθνικός 10 λεπτά αργότερα. Τα τελευταία λεπτά αναμενόταν δραματικά, με τον Φρούσο παροπλισμένο λόγω χιαστών και τον Κόνσλεϊ να ήταν βασικός, λεγόμενο φορ περιοχής δεν υπήρχε, έτσι ο Τιμουρ σε μια κίνηση που πολλοί την θεώρησαν ανεξήγητη έβαλε στο ματς τον κεντρικό αμυντικό Λάμπρο Λάμπρου αλλά με οδηγίες να παίξει φορ. Η έμπνευση αυτή του Τιμουρ δικαιώθηκε λίγο πριν την εκπνοή καθώς σ’ ένα μελέ που δημιουργήθηκε ο Λάμπρου ήταν στην σωστή θέση και με κοντινό πλασέ σημείωσε το νικητήριο γκολ