Το τραίνο δεν σταμάτησε ούτε στην Λάρνακα!

Μπορεί το παιχνίδι να ήταν δύσκολο, μπορεί η αντίπαλος να μας κόντραρε σε όλα τα σετ, αλλά η νίκη βάφτηκε τελικά μπλε! Το ήθελαν πολύ οι πετοσφαιρίστριες μας, το πίστεψαν, το πάλεψαν, και κατάφεραν να διατηρηθούν στην κορυφή του Πρωταθλήματος μετά από 4 αγώνες.

Όλα τα σετ ήταν γεμάτα και αμφίρροπα, ενώ οι λεπτομέρειες ήταν αυτές που έκριναν την κατάληξη τους. 22-25 το πρώτο για την Ανόρθωση, 25-20 το δεύτερο που έφερε την ισοφάριση για τις γηπεδούχους, και 19-25 το τρίτο για το 1-2. Στο τέταρτο σετ, η ομάδα μας χρειάστηκε να δείξει από τι είναι φτιαγμένη! Πάλεψε όλους τους πόντους, μείωσε στο ελάχιστο τα λάθη, έβγαλε δύσκολες άμυνες και έστησε μπλοκ για να σταματήσει τις επιθέσεις της ΑΕΚ. Έφτασε πρώτη στο ματς πόιντ με 21-24, ενώ ακολούθησαν 3 σετ πόιντ για την ΑΕΚ! Στο τρίτο δικό μας ματς πόιντ, τελείωσε οριστικά και το παιχνίδι, και αποφεύχθηκε το ψυχοφθόρο πέμπτο σετ, όπου κανείς δεν ξέρει ποιο θα ήταν το αποτέλεσμα.

Με την νίκη αυτή, η Ανόρθωση διατηρείται στην πρώτη θέση του πίνακα, όπου συγκατοικεί με τον Απόλλωνα Λεμεσού που είναι επίσης αήττητος.

Αναλυτικά τα σετ (1-3):
1ο σετ: 5-8, 16-15, 16-21, 22-25
2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-15, 25-20
3ο σετ: 4-8, 9-16, 13-21, 19-25
4ο σετ: 8-5, 16-15, 19-21, 28-30

Για την Ανόρθωση, αγωνίστηκαν οι : Μουτρίσκαγια, Κούτα, Γκόρινα, Βασιλείου, Ιωάννου, Λαβρούκ, Αγγελοπούλου (Λίμπερο), Σ. Παύλου, Δαϋίδ.