Τέλειωσε τον Παφιακό, σειρά η Σαλαμίνα

Δυσκολεύτηκε σε κάποια σημεία του αγώνα της Δευτέρας, αλλά πήρε το ζητούμενο η ομάδα μας, που ήταν η νίκη απέναντι στον αξιόμαχο Παφιακό.

Οι Παφίτες, με την προϊστορία να είναι συντριπτικά εις βάρος τους, ταξίδευσαν με όνειρα και φιλοδοξίες στο Θεμιστόκλειο. Έχοντας κερδίσει μόλις δυο σετ τα τελευταία πέντε χρόνια στη Λεμεσό, ήθελαν να κάνουν μια νέα αρχή και την έκπληξη στον εξ αναβολής αγώνα της δεύτερης αγωνιστικής, κερδίζοντας την ομάδα μας. Λογάριαζαν όμως χωρίς το Μάριο Κοντό και την παρέα του. Σοβαροί, συγκεντρωμένοι, με σωστή κατανομή δυνάμεων μέσα στο παιχνίδι, οι πετοσφαιριστές μας ξεπέρασαν ένα ακόμα εμπόδιο στην πορεία προς τον τίτλο.

Η Ανόρθωσις ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι αφού πήρε σχετικά εύκολα το πρώτο σετ με 25-18. Κάπου εκεί ίσως υποτιμήσαμε τις πραγματικές δυνατότητες του αντιπάλου, ο οποίος μας αιφνιδίασε στο 2ο σετ. Πήρε κεφάλι νωρίς στο σκορ και παρά το ότι σε αρκετές περιπτώσεις τον φτάσαμε ή και τον ξεπεράσαμε, εν τούτοις, ασυνεννοησίες και λάθη στους τελευταίους κρίσιμους πόντους στοίχησαν το σετ, μόλις με 24-26.

Δραματικό σε  εξέλιξη ήταν το 3ο σετ της συνάντησης, όπου ο Παφιακός μπήκε με φόρα και θέλησε να το κάνει δικό του. Πόντο-πόντο πήγαινε το σετ μετά το αρχικό σοκ για την ομάδα μας που βρέθηκε μέχρι και 7 πόντους πίσω, μέχρι που στο τέλος μίλησε η ψυχραιμία αλλά και η αποφασιστικότητα των παιχτών μας, να μην αφήσουν σε αυτό το κρισιμότατο σημείο του αγώνα τον Παφιακό να πανηγυρίσει. 25-23 το τελικό αποτέλεσμα, που “σκότωσε” θα λέγαμε ψυχολογικά τον αντίπαλο.

Στο 4ο σετ η ομάδα μας μπήκε νωθρά και μουδιασμένα. Πολύ σύντομα όμως, οι συστάσεις του Μάριου Κοντού έπιασαν τόπο και με σχετική άνεση μπήκαμε σε θέση οδηγού από το 5-3 και μετά καθ’ όλη τη διάρκεια του σετ, μέχρι το τελικό 25-20 και τη νίκη στο παιχνίδι.

Καιρός για γλέντια δεν υπάρχει, καθώς ακολουθεί δύσκολη συνέχεια και συγκεκριμένα το ματς με τη Σαλαμίνα την Παρασκευή. Χαρακτηριστικές οι δηλώσεις του Γαβριήλ Γεωργίου, δευτερόλεπτα μετά το τέλος της συνάντησης στην κάμερα του Ανόρθωσις24. Το μόνο που σκέφτονταν οι πετοσφαιριστές μας, ήταν πώς θα πάρουν τη νίκη για να έχουν καθαρό μυαλό την Παρασκευή. Οι δηλώσεις στο βίντεο που ακολουθεί, στο 2:06:08.

Ανόρθωσις-Παφιακός 3-1 (25-18, 24-26, 25-23, 25-20)

1ο σετ: 1-1,3-3,3-6, 7-6,9-8, 14-9,16-10,20-15,25-18

2ο σετ: 0-2,1-3,5-5,8-7,11-12,16-15,20-18,22-24,24-24,24-26

3ο σετ: 1-1,3-3,4-6,5-8,5-10,8-13,11-16,16-16,17-17,19-18,21-19,22-20,23-21,23-23, 25-23

4ο σετ: 0-2,1-3,3-3,5-3,6-4,8-5,10-6,12-9,14-10,16-11, 16-13, 19-16,21-17,23-18, 24-19, 24-20, 25-20

Ανόρθωσις(Μάριος Κοντός): Γεωργίου, Οικονομίδης, Μοντόγια, Σμίθ, Πλατρίτης, Γ.Χρυσοστόμου, (λίμπερο) Αντωνίου (Παναγιωτίδης)

Το Ανόρθωσις24 μετέδωσε ζωντανά των αγώνα, τον οποίο μπορείτε να δείτε σε επανάληψη πιο πάνω. Για άλλη μια φορά, να ευχαριστήσουμε το Τμήμα Πετόσφαιρας του Σωματείου μας για την πολύτιμη τους βοήθεια και να σας υποσχεθούμε ότι θα βελτιωνόμαστε διαρκώς, με στόχο το καλύτερο δυνατόν αποτέλεσμα.