Χάθηκε ο πρώτος τίτλος

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι από πλευράς διακύμανσης του σκορ, η ομάδα μας δεν κατάφερε να πάρει τον πρώτο τίτλο της νέας χρονιάς στην πετόσφαιρα ανδρών. Σε ένα πραγματικό ντέρμπι – όπως μας συνήθισαν οι δυο ομάδες – Ανόρθωσις και ΑΕΚ Καραβά χρειάστηκαν 5 σετ και πέραν των δύο ωρών παιχνιδιού, μέχρι να… αποφασίσουν ποιος θα πάρει την Ασπίδα.

Στο πρώτο σετ, η ομάδα μας μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 11-13. Σταδιακά, η αντίπαλος ισορρόπησε το παιχνίδι για να φτάσει στην ισοπαλία 21-21. Τελικά, φάνηκε πιο προσεκτική στους τελευταίους πόντους, παίρνοντας το σετ με 25-22.

Η αντεπίθεση ήρθε για την ομάδα μας στο δεύτερο σετ. Ευρισκόμενη σε θέση οδηγού καθ’ όλη τη διάρκειά του (11-12, 20-23), ισοφάρισε τον αγώνα σε 1-1 σετ, επιτρέποντας στον αντίπαλο να σημειώσει 23 πόντους. Σειρά της ΑΕΚ ήταν να πάρει ξανά κεφάλι στο σκορ στο τρίτο σετ (25-21), ενώ το τέταρτο ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα μας, αφού προηγούνταν σε όλο το σετ και το κατάκτησε με σχετική άνεση 10 πόντων.

Δυστυχώς, η έλλειψη της απαραίτητης ψυχραιμίας στο τάι μπρέικ επέτρεψε στον αντίπαλο να ξεφύγει και να κατακτήσει σετ-ματς και Ασπίδα με 15-10.

Ο αγώνας ήταν μια γερή προπόνηση ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος. Ο Μάριος Κοντός είδε τις αδυναμίες της ομάδας, τις οποίες θα δουλέψει ώστε να παρουσιαστούμε πανέτοιμοι για την κανονική περίοδο. Μεγάλος στόχος άλλωστε είναι η επιστροφή στην κορυφή της κυπριακής πετόσφαιρας.