ΑΕΛ 0 – 1 Ανόρθωσις: Βίκτορ(ι) και στην Λεμεσό!

Με επαγγελματική νίκη απέδρασε από το «Τσίρειο» η Ανόρθωση, με τον Ζοάο Βίκτορ να σκοράρει σε άλλο ένα καθοριστικό εκτός έδρας αγώνα και να δίνει το τρίποντο στην ομάδα μας. Χωρίς να εντυπωσιάσει με την εμφάνισή της, αλλά ελέγχοντας τον αγώνα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, το σύνολο του Άντρε Πάους συντήρησε με σχετική άνεση το υπέρ της σκορ, με τον Νικόλα Μαρτίνες που πήρε ξανά θέση επιτελικού μέσου, να είναι ο ποδοσφαιριστής που πιστώθηκε την ασσίστ. Με το σημερινό αποτέλεσμα η Ανόρθωση παραμένει στην κορυφή και αήττητη μετά από 14 αγωνιστικές.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Με επιθετική διάθεση ξεκίνησε την αναμέτρηση η Ανόρθωση η οποία δημιούργησε την πρώτη της ευκαιρία στο 6ο λεπτό όταν ο Αμπουρτζάνια πέρασε δύο αντίπαλους ωστόσο αντί να δώσει στον Εντλοβού, προτίμησε να τελειώσει ο ίδιος τη φάση χωρίς επιτυχία. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Νοτιαφρικανός έκανε το γύρισμα στην περιοχή ωστόσο δεν υπήρχε στήριγμα, με τον Κόπριβετς να παρεμβαίνει σε κεφαλιά του Σαρδινέρο στο 12ο λεπτό.

Μεγάλη ευκαιρία έχασε η ΑΕΛ στο 20ο λεπτό με το δοκάρι σύμμαχο του Κόπριβετς στην προβολή του Σαρδινέρο, με το Σλοβένο να λειτουργεί θετικά και σε απευθείας εκτέλεση φάουλ 8 λεπτά αργότερα. Στο 34ο λεπτό ο Αιρόσα κτύπησε τον Βίκτορ στο πρόσωπο ωστόσο δεν υποδείχθηκε οτιδήποτε, με το ζητούμενο να έρχεται στο πρώτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Μετά από φάση διαρκείας ο Μαρτίνες γύρισε στην περιοχή για τον Βίκτορ ο οποίος με έξοχο τακουνάκι διαμόρφωσε το 0-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Με ευκαιρία για την ΑΕΛ στο 50ο λεπτό ξεκίνησε η επανάληψη όταν η κεφαλιά του Ατράντε δεν απείλησε ευτυχώς τον Κόπριβετς. Ο Πελέ αντικατέστησε τον Αμπουρτζάνια που τραυματίστηκε στο 61ο λεπτό, με βροχή να πέφτει όχι μόνο από τον ουρανό αλλά και από το τσεπάκι του Νικολάου που κιτρίνισε Εντλοβού, Κάλβο και Αβραάμ. Οι πολλές διακοπές σε συνδυασμό με το βαρύ αγωνιστικό χώρο δεν επέτρεψε να δούμε ιδιαίτερα ποιοτικό ποδόσφαιρο, με τον Πάους να ρίχνει στο παιχνίδι τους Μακρή και Μαραγκό που κράτησαν μπάλα όσο χρειάστηκε προκειμένου να έρθει άλλο ένα τρίποντο.