Ανατροπή στην ανατροπή και νίκη με 2-3 σετ

Δύσκολη επικράτηση της πετοσφαιρικής Ανόρθωσης μέσα στη Λευκωσία σε βάρος του Αποελ με ανατροπή στην ανατροπή. Η ομάδα του Μάριου Κοντού προηγήθηκε στο παιχνίδι με 0-1 σετ (16-25), αλλά το ΑΠΟΕΛ κατάφερε και ανάτρεψε τα εις βάρος του δεδομένα. Αρχικά ισοφάρισε στο δεύτερο σετ με 30-28 και στην συνέχεια πήρε προβάδισμα με 25-22.

Στην συνέχεια οι πετοσφαιριστές της Ανόρθωσης σοβαρεύτηκαν, μπήκαν δυνατά και πήραν το 4ο σετ 22-25 ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 2-2 σετ. Στο τάι-μπρέικ, οι πετοσφαιριστές μας έκαναν το αυτονόητο και κατέκτησαν το σετ με 11-15 και το παιχνίδι με 2-3 σετ δίνοντας έτσι μια σημαντική νίκη στην Ανόρθωση.

Με τη νίκη της αυτή η Ανόρθωση ανέβηκε στους 8 βαθμούς και διατηρείται στην 4η θέση πίσω από τον Παφιακό που έχει 12 ο οποίος έχασε μέσα στην Πάφο από την Ομόνοια με 0-3 σετ. Ακολουθεί η Νέα Σαλαμίνα με 6 αλλά και αγώνα λιγότερο.