Ανόρθωσις 2 – 1 ΑΕΚ: Τετράδα δια ποδός Σέρτζιου

Χούγκο Μάρτινς και Σέρτζιου Τακότ ξεδίπλωσαν την ποιότητά τους στο παρκέ του «Κίτιον», δίνοντας στην Ανόρθωση μια υπερπολύτιμη νίκη η οποία την ανεβάζει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Απέναντι σε έναν αντίπαλο που αποτέλεσε απλή αναφορά στο φύλλο αγώνος, η ομάδα μας κυριάρχησε και είχε την ευκαιρία να τελειώσει τον αγώνα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αξιοποίησαν την πρώτη ευκαιρία που βρήκαν στο 37ο (!!!) λεπτό ισοφαρίζοντας σε 1-1, ωστόσο η λύση ήρθε άμεσα από τα έντεκα βήματα. Οι φουτσαλιστές μας σημάδεψαν τρεις φορές το αντίπαλο δοκάρι δείγμα της υπεροχής τους, περιορίζοντας ουσιαστικά την ΑΕΚ σε παθητικό ρόλο για 40 λεπτά.

Ο Γιώργος Κυριάκου έριξε στη μάχη του Τοφή, Μάρτινς, Σέρτζιου, Λακούφη και Κουππάρη απέναντι σε μια ΑΕΚ που έδειξε από τα πρώτα λεπτά ότι προτεραιότητα θα ήταν τα μετόπισθεν. Ο Σέρτζιου ήταν δράστης της πρώτης καλής φάσης στο 3ο λεπτό με σουτ εκτός περιοχής ενώ λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι είχαν σύμμαχο το δοκάρι σε προσπάθεια του Μάρτινς. Το μπαράζ δοκαριών συνεχίστηκε στο 12ο και 14ο λεπτό με δράστες τους Λακούφη και Σέρτζιου με την Ανόρθωση να ελέγχει απόλυτα το ρυθμό και να κλείνει την ΑΕΚ στο μισό γήπεδο. Παρά τις προσπάθειες των φουτσαλιστών μας το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου με τους αντίπαλους να μην απειλούν και να περιορίζονται στην υπεράσπιση του δικού τους μισού.

Ονειρικό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο με την ομάδα μας να παίρνει προβάδισμα με τον συνήθη ύποπτο. Οι φουτσαλιστές μας πίεσαν ψηλά στο αντίπαλο μισό, ο Κουππάρης έκλεψε, ο Λακούφης έδωσε στον Μάρτινς που με πλασέ σημείωσε το 1-0. Με την υποστήριξη και του κόσμου η Ανόρθωση πίεσε για δεύτερο γκολ χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες με τους Ζαό, Ιωάννου και Κουππάρη, με τον Γιώργο Κυριάκου να επιδίδεται σε rotation προκειμένου να κρατήσει την ομάδα φρέσκια. Σπουδαία ευκαιρία στο 35′ με τον Μάρτινς να αστοχεί σε πέναλτι από μέση απόσταση, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει από το πουθενά σε 1-1 στο 37′. Ευτυχώς ο Σέρτζιου ήταν εύστοχος στη δεύτερη απόπειρα της ομάδας μας από την άσπρη βούλα, δίνοντας μια σπουδαία νίκη με σκορ 2-1.

Το φιλμ του αγώνα:

3′ Κλέψιμο του Σέρτζιου που ολοκληρώνει ο ίδιος μπάλα στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της ΑΕΚ
4′ Πρώτη προσπάθεια των φιλοξενουμένων με τον Τοφή να αποκρούει μακρινό σουτ σε κόρνερ
6′ Παρολίγον αυτογκολ υπέρ της ομάδας με τον Μάρτινς να περνά κάθετη μπαλιά και την προβολή του αντίπαλου αμυντικού να καταλήγει στο δοκάρι
10′ Ο Ρέζο διανύει όλη την αριστερή γραμμή για να δει το σουτ του από πλάγια θέση να αποκρούεται σε κόρνερ
12′ Νέο δοκάρι αυτή την φορά με δράστη τον Λακούφη με σουτ μέσα από την περιοχή
14′ «Τρίτωσε» το κακό με τον Σέρτζιου να γίνεται αποδέκτης της μπάλας μέσα στη περιοχή αλλά να σημαδεύει και αυτός το δοκάρι
17′ Προσπάθεια του Σέρτζιου από αριστερά και σουτ με κέρδος ένα κόρνερ
18′ Ελιγμός του Ιωάννου που αποφεύγει τον προσωπικό του αντίπαλο αλλά δεν μπορεί να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα

21′ 1-0 με το καλησπέρα στην επανάληψη με τον Κουππάρη να κλέβει, τον Λακούφη να σερβίρει και τον Μάρτινς να σκοράρει
22′ Σουτ του Λακούφη έξω από την περιοχή αποκρούεται με τον Σέρτζιου να μην μπορεί να σκοράρει στην επαναφορά
25′ Συρτή οβίδα του Κουππάρη περνά μόλις έξω
27′ Πάσα του Ιωάννου στο Ζαό ο οποίος βρίσκεται ένα βήμα πριν από την μπάλα με τον τερματοφύλακα εξουδετερωμένο
28′ Αντιστροφή ρόλων με τον Ζαό να τροφοδοτεί τον Ιωάννου που δεν μπορεί να ολοκληρώσει την φάση
31′ Απίστευτη ευκαιρία σε αντεπίθεση με αριθμητική υπεροχή με τον Κουππάρη να αστοχεί από πλεονεκτική θέση
35′ Πέναλτι από μέση απόσταση λόγω συμπλήρωσης έξι φάουλ των αντιπάλων, περνά ανεκμετάλλευτο από τον Μάρτινς
37′ 1-1 σε μια φάση όπου η ομάδα μας προσπάθησε να βγει στην αντεπίθεση αλλά τελικά άφησε την άμυνα της εκτεθειμένη
38′ 2-1 με τον Σέρτζιου να ευστοχεί από την άσπρη βούλα