Ανόρθωσις 2 – 9 ΑΠΟΕΛ: Συγκλονιστικός ο κόσμος παρά την πρώτη ήττα

Δεν κατάφερε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων η φουτσαλική Ανόρθωση απέναντι σε έναν πιο έμπειρο αντίπαλο, με τις απουσίες των Μάρτινς και Σέρτζιου να διακρίνονται δια γυμνού οφθαλμού. Η ψυχραιμία και το κράτημα της μπάλας έλειψαν, όπως και το καθαρό μυαλό με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν αρκετά νωρίς και να φέρνουν το παιχνίδι στα μέτρα τους. Ο Γιώργος Κυριάκου προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα ωστόσο ακόμα και τις στιγμές που η ομάδα μας μείωσε στο σκορ, δέχθηκε γρήγορες απαντήσεις.

Οι πρώτοι πέντε επίλεκτοι του Γιώργου Κυριάκου ήταν οι Νικολάου, Χαρή, Λακούφης, Ρέζο και Κουππάρης με την ομάδα μας να ακολουθεί συντηρητική τακτική απέναντι στον έμπειρο αντίπαλό της. Δυστυχώς το 0-1 ήρθε μόλις στο 3ο λεπτό με την Ανόρθωση να έχει δύο σουτ στον στόχο πριν έρθει και το 0-2 με τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου. Η αδύναμια της ομάδας μας να κρατήσει μπάλα δεν επέτρεπε για κάτι ουσιαστικό επιθετικά με το 0-3 να έρχεται στο 16ο λεπτό το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Σε αλλαγή τερματοφύλακα προχώρησε ο προπονητής με τον Τοφή να ντεπουτάρει στη φετινή σεζόν και τον Ρέζο να χρίζεται σκόρερ με φάουλ εκτός περιοχής στο 22ο λεπτό για το 1-3. Δυστυχώς η ευφορία δεν κράτησε πολύ με τους φιλοξενούμενους να απαντούν άμεσα για το 1-4. Τρια γρήγορα γκολ διαμόρφωσαν το 2-6 στο 30ο λεπτό με τον Ζαό να σκοράρει για την Ανόρθωση η οποία παρά την μαχητικότητά της δυσκολεύτηκε να βρει διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία. Ο δείκτης του σκορ με το τέλος και του δεύτερου 20λεπτου ήταν 2-9.

Η εξέλιξη του αγώνα:
2’ Πρώτη υποψία φάσης με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χαρή
3’ 0-1 με σουτ μέσα από την περιοχή
6’ Ατομική ενέργεια του Κόκκινου και σουτ από πλάγια που καταλήγει κόρνερ
9’ Νέα απειλή από αριστερά και νέο κόρνερ μετά από προσπάθεια του Λακούφη
10’ 0-2 μετά από ανισορροπία στην άμυνα
11’ Σουτ του Χαρή από το ύψος της περιοχής αποκρούεται
16’ 0-3 με σουτ από πλάγια θέση και χαμένη μονομαχία

22’ 1-3 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρέζο
24’ 1-4 με κοντινό πλασέ
26’ 1-5 με πλασέ σε κενή εστία
27’ Παράλληλη μπαλιάτ του Ρέζο περνά ανεκμετάλλευτη
28’ Απειλεί ο Κόκκινος από πλάγια θέση ωστόσο το σουτ μπλοκάρεται
29’ 2-5 Με σουτ στην κίνηση ο Ζαός ξετινάζει τα αντίπαλα δίκτυα
30’ 2-6 με πλασέ από πλάγια θέση
31’ Με οβίδα από πλάγια θέση ο Χαρή τραντάζει το κάθετο δοκάρι των φιλοξενουμένων
32’ 2-7 με τους φιλοξενούμενους να έχουν και τη βοήθεια του δοκαριού
37’ 2-8 μετά από αμυντική αδράνεια
39’ 2-9 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη