Μας έστειλε στους Τούρκους! (βίντεο)

Συμπληρώθηκαν εννέα χρόνια σήμερα από το παιγνίδι απέναντι στη Δυναμό Μινσκ, για τα προκριματικά του Champions League, λίγους μήνες μετά που η ομάδα μας κατακτούσε το πρωτάθλημα της ποδοσφαιρικής χρονιάς 2004-2005. Πρώτο εμπόδιο για τους ομίλους η πρωταθλήτρια Λευκορωσίας, μία ομάδα την οποία αποτελούσαν κυρίως ντόπιοι παίχτες, αλλά ταλαντούχοι και νεαροί. Η ομάδα μας ήταν το φαβορί, με τον πρώτο αγώνα στη Λευκορωσία να τελειώνει ισόπαλος 1-1 και η ομάδα μας να αποκτάει προβάδισμα για πρόκριση στην επόμενη φάση. Εκεί, όπου αντίπαλος μας θα ήταν η Τουρκική Τραμπζονσπόρ, δευτεραθλήτρια της χώρας την προηγούμενη χρονιά με αρκετούς παιχταράδες στη σύνθεσή της. Πριν τους ιστορικούς εκείνους αγώνες, όπου γράψαμε ένα από τα μεγαλύτερα κεφάλαια στην ιστορία της ομάδας μας αλλά και του Κυπριακού ποδοσφαίρου, έπρεπε να κλειδώσουμε το εισιτήριο απέναντι στη Δυναμό.

Το παιγνίδι

Σε ένα παιγνίδι που πραγματοποιήθηκε στο ΓΣΠ, η Μεγάλη Κυρία επιβλήθηκε με 1-0 με τέρμα του Σαμάρα και πήρε την πρόκριση για το δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League. Το παιγνίδι παρακολούθησαν 7000 θεατές περίπου (6687 εισιτήρια) και οι καθαρές εισπράξεις ανήλθαν στις 28000 λίρες. Η ομάδα της Λευκορωσίας στάθηκε αρκετά καλά στον αγώνα, και στο πρώτο ημίχρονο είχε τις ευκαιρίες της για να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Στην αντίπερα όχθη, η Ανόρθωση το μόνο καλό που είχε να παρουσιάσει ήταν ένα σουτ του Μαραγκού που βρήκε το δοκάρι. Στην επανάληψη, η ομάδα μας παρουσιάστηκε καλύτερη σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, και άνοιξε το σκορ στο 71’ από κοντινή προβολή του Σαμάρα μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάρκο Χάμπερ. Ήταν το μοναδικό τέρμα του αγώνα, που μας έδωσε την πρόκριση και μας έστειλε στον επόμενο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης, όπου λίγες ημέρες αργότερα θα γράφαμε ιστορία…

Ανόρθωση: Γιωργαλλίδης, Σαμάρας, Πουρσαϊτίδης (Τσολακκίδης), Κατσαβάκης, Λουκά, Κικλάντζε (46 Καμπάνταης), Κετσπάγια, Μαραγκός, Χάπερ, Νικολάου (83′ Κωνσταντίνου), Τσιταϊσβιλι

Ντιναμό Μινσκ: Λέσκο, Τσιχάρα, Λέτσεβιτς, Σάλεϊ, Μπολοντέγκο, Κόβελ, Παβλίκοβιτς, Ζούμπεκ (64′ Κατσούρο), Εντού (77′ Ράσκοφ), Γκίσλιακ, Γκονζίρ